«جنگل ابر» شاهرود + تصاویر

جنگل‌های ۴۰ میلیون ساله هیرکانی، مکانی رویایی برای یک ماجراجویی در طبیعت هستند و با زیبایی بی‌حد و حصرشان هر بیننده‌ای را شگفت زده می‌کنند.

به گزارش حرف آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، «جنگل ابر» شاهرود بازمانده‌ای از جنگل‌های چند میلیون ساله هیرکانی است که در مرز دو اقلیم متفاوت، بین سمنان و گلستان قرار دارد. پوشیده شدن این جنگل در اقیانوس ابری، نام و آوازه آن را جهانی کرده است.

جنگل ابر شاهرود دو آبشار معروف شرشر و آلوچال دارد. جنگل ابر در بیشتر ماه‌های اردیبهشت تا آبان در میان دریایی از ابر قرار دارد و به همین دلیل بازدیدکننده‌های بسیاری دارد.

شاید باورش سخت باشد اما جنگل‌های هیرکانی از دوران ژوراسیک راهشان را به دنیای امروز باز کرده‌اند، یعنی از دوره سوم زمین شناسی و ۴۰ میلیون سال پیش. با این حال جنگل ابر تا به امروز یکی از دست نخورده ترین جنگل‌های ایران به شمار می‌رود و ممکن است از این به بعد هم با افزایش توجه گردشگران بتوان مانع آسیب به طبیعت بکر آن و نابودی اکوسیستمش شد و این گنجینه طبیعی را تا هزاران سال دیگر حفظ کرد.

هیرکانیان گنجینه‌ای ارزشمند از زیست‌بوم سرزمین کاسپیانی است که ثبت جهانی آن بار دیگر بر اهمیت مراقبت و نگهداشت این گنجینه تأکید می‌کند، این جنگل‌ها که ابر شاهرود نیز جزو آن‌ها است به‌جای مانده از دوران سوم زمین‌شناسی در شمال ایران هستند که حتی عصر یخبندان را نیز به‌سلامت پشت سر گذاشته‌اند تا مام جنگل‌های اروپا نام بگیرند.