تاکید بر حمایت از واحدهای تولیدی و برنج داخلی در بازدید وزیر اقتصاد از آمل

وزیر اقتصاد در بازدید نیم روزه خود از شهرستان آمل، بر حمایت از واحدهای تولیدی و برنج داخلی تاکید کرد. به گزارش حرف، فرهاد دژپسند امروز پنج شنبه از سه واحد تولیدی صنعتی و مرکز تجارت برنج در شهرستان آمل بازدید کرد و گمرک شهرستان آمل در شهرک صنعتی امامزاده عبدالله (ع) را کلنگ زنی […]

وزیر اقتصاد در بازدید نیم روزه خود از شهرستان آمل، بر حمایت از واحدهای تولیدی و برنج داخلی تاکید کرد.

به گزارش حرف، فرهاد دژپسند امروز پنج شنبه از سه واحد تولیدی صنعتی و مرکز تجارت برنج در شهرستان آمل بازدید کرد و گمرک شهرستان آمل در شهرک صنعتی امامزاده عبدالله (ع) را کلنگ زنی کرد.

فرهاد دژپسند ظهر امروز در بازدید از مرکز تجارت برنج آمل در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بورس برنج به سازمان بورس ارجاع داده شده است، بیان کرد: بررسی اولیه برای بورسی شدن برنج انجام شده و احساس رضایت در این حوزه وجود دارد که مراحل آن به خوبی انجام شود اما نیازمند طی مراحلی است.

وی افزود: برای بورسی شدن باید اطمینان از تقاضا و کیفیت برنج وجود داشته باشد و در این بخش نیازمند برنامه‌ریزی هستیم.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: در صورت تامین نیاز و کیفیت برنج در بورس، بی‌نیاز از واردات برنج خواهیم شد و مانند این پایانه باید در مناطق دیگر نیز وجود داشته باشد.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه آمل در بخش صنعت و با وجود 70 درصد از صادرات استان در جایگاه ویژه کشوری قرار دارد، افزود: این شهرستان چند مشکل در تراکنش و سپرده حساب با امور بانک ها دارند که از سوی وزارت اقتصاد کمیسیونی مبنی بر رسیدگی به این امور تشکیل شده تا مشکلات صاحبان واحدهای تولیدی رفع و رسیدگی شود.

وی ادامه داد: باید از تمام ظرفیت های این واحدها استفاده کرد تا با اجرای دستورالعمل ها به آنها فشار وارد نشود.

برنج داخلی نیازمند حمایت است

نماینده مردم آمل و رئیس فراکسیون تسهیل تجارت داخلی و خارجی مجلس شورای اسلامی در این بازدید، با اشاره به اینکه 17 استان کشور در کشور قابلیت کاشت برنج را دارند گفت: با توجه به ظرفیت های کشور در بخش کشاورزی متاسفانه سالانه حدود 2 میلیون تن برنج وارد کشور می شود.  کشورهایی مانند تایلند و ویتنام که به انداره استان های مازندران و گلستان جمعیت و مساحت ندارند سالانه حدود 3 میلیون تن برنج صادر می کنند.

رئیس فراکسیون تسهیل تجارت داخلی و خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نتوانسته ایم از ظرفیت هایی که خداوند در اختیار ما قرار داده در کشور استفاده کنیم افزود: پایانه تجارت برنج آمل زمینه تجارت برنج را تسهیل کرده است اما نیازمند حمایت است.

حاجی پور در پایان با بیان اینکه این پایانه تنها پایانه صادرات برنج کشور است عنوان کرد: اکنون برای پایدار کردن مجموعه و حمایت از کشاورز، نیازمند به وارد شدن برنج به بورس کالا و تسهیلات کم بهره می باشیم.