نگاهی به پرونده خرس‌کُشی در مازندران؛ خرس‌ها ایستاده می‌میرند!

خرس از گونه‌های جانوری حمایت و حفاظت‌شده است که در ارتفاعات و مناطق جنگلی مازندران زندگی می‌کند. براساس اعلام محیط‌زیست مازندران این جانور در تمامی این مناطق پراکنده است. محیط‌زیست اعلام کرد که به دلیل گله‌ای نبودن خرس‌ها و پراکندگی زیاد در مناطق مختلف مازندران آمار دقیقی از تعداد این حیوان در استان وجود ندارد […]

خرس از گونه‌های جانوری حمایت و حفاظت‌شده است که در ارتفاعات و مناطق جنگلی مازندران زندگی می‌کند. براساس اعلام محیط‌زیست مازندران این جانور در تمامی این مناطق پراکنده است.

محیط‌زیست اعلام کرد که به دلیل گله‌ای نبودن خرس‌ها و پراکندگی زیاد در مناطق مختلف مازندران آمار دقیقی از تعداد این حیوان در استان وجود ندارد و این حیوانات در زیستگاه‌های طبیعی همچون منطقه دراسله زندگی می‌کنند.

بر اساس تصویب شورای عالی محیط‌زیست که به ریاست رئیس‌جمهوری تشکیل می‌شود جریمه مرگ هر قلاده خرس حدود ۵۰۰ میلیون ریال است.اواخر خردادماه امسال بود که یک قلاده توله خرس قهوه‌ای پس از سقوط از بالای کوه که منجر به‌جرئت این توله خرس شد، به‌جای تیمارداری، با سنگ موردحمله ۲ جوان رهگذر قرار گرفت. تشخیص اولیه محیط‌زیست سوادکوه بر آن بود که خرس با سنگ‌پرانی تلف شد.

محیط‌زیست سوادکوه پس از بازبینی فیلمی که  از سوی یک بانوی حامی محیط‌زیست در فضای مجازی از ضاربان  توله خرس منتشر شد، موفق شد تا ضاربان توله خرس را شناسایی و به برای برخورد قانونی به میز محاکمه بکشاند.

اکنون پس از گذشت حدود پنج ماه شکایت محیط‌زیست یکی از شعب دادگاه‌ بدوی در شهرستان سوادکوه بر اساس آنچه که نظر یک تیم کارشناسی دامپزشکی اعلام شد، ضاربان توله خرس را از اتهام دست داشتن در مرگ این حیوان تبرئه کرد. این حکم تاکنون با موجی از اعتراض تشکل‌های زیست‌محیطی در شبکه اجتماعی مواجه شده است.

اعتراض محیط‌زیست به‌حکم صادره به دادگاه تجدیدنظر

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی در مازندران گفت: دادگاه بدوی شهرستان سوادکوه صبح روز پنجشنبه در حکمی ضاربان توله خرس را از اتهامات مطروحه در مورد مرگ این حیوان تبرئه کرد.

ابراهیم فلاحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: به‌هرحال طبق قانون محیط‌زیست ۲۰ روز فرصت دارد تا نسبت به احکام صادره اعتراض خود را به دادگاه تجدیدنظر اعلام کند که قطعاً پیش‌ازاین زمان ما اعتراض خود را اعلام می‌کنیم و مستندات خود را دراین‌ارتباط در اختیار دادگاه تجدیدنظر قرار خواهیم داد.

وی اضافه کرد: در حکم صادره برای تبرئه ضاربان توله خرس نظر یک تیم کارشناسی دامپزشکی استناد شده است، این در حالیست که ما شکایت خود را ازلحاظ حقوقی در ۲ بخش مرگ توله خرس و جریحه‌دار شدن افکار عمومی در ارتباط با سنگ‌پرانی ضاربان به این حیوان ارائه کردیم.این مسئول گفت: بر اساس نظر تیم کارشناسی دامپزشکی که دادگاه در رأی خود به آن استناد کرده، علت اصلی مرگ توله خرس سنگ‌پرانی ضاربان نبوده و ضربه ناشی از پرت شدن از ارتفاع علت اصلی مرگ بیان‌شده است.فلاحی اظهار داشت: درهرصورت ما طبق قانون اعتراض خود را در مرحله تجدیدنظر ابلاغ می‌کنیم و پس‌ازآن نیز منتظر رأی دادگاه تجدیدنظر می‌مانیم.وی در مورد دخالت اداره کل محیط‌زیست در شکایت از ضاربان هم گفت: در دوره مدیریت جدید محیط‌زیست استان مازندران اکثر اختیارات ازجمله شکایت‌های زیست‌محیطی علیه متخلفان به شهرستان‌ها واگذار شد و ما صفرتا ۱۰۰ این پرونده را از شهرستان دنبال کردیم.

چرا خرس‌ها می‌میرند

رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌وحش محیط‌زیست مازندران نیز پیش‌ازاین درباره تلفات در جمعیت خرس‌ها اظهار کرد: در سال۹۷ سه مورد تلفات داشتیم که مسجل شده اما علت حادثه مشخص نیست زیرا تنها لاشه حیوان در کنار جاده یا نقاط جنگلی مشاهده شد اما در طول سال گذشته به‌صورت مستند پنج مورد تلفات خرس داشتیم که دو مورد براثر تلفات جاده‌ای و سه مورد ناشی از کشتار غیرمجاز بوده است.رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌وحش محیط‌زیست مازندران با بیان اینکه آزار و اذیت حیوان به هر نوعی جرم است، افزود: کشاورزانی که اراضی باغی یا زراعی آن‌ها نزدیک جنگل است به‌جای حصار کشیدن از تله‌های سیمی استفاده می‌کنند تا گراز یا خرس وارد زمین‌های آن‌ها نشود درحالی‌که این اقدام از اساس مورد تائید نبوده و تخلف و جرم است.ربیعی بیان کرد: تله‌های سیمی خواسته یا ناخواسته بلای جان حیات‌وحش شده است؛ بارها این موضوع را متذکر شدیم و بازهم اعلام می‌کنیم کشاورزان و باغداران نسبت به حراست و حفاظت از محصولات خود از روش‌های صحیح استفاده کنند و به محیط‌زیست آسیب نزنند.وی ادامه داد: همیشه این‌طور نیست که حیوانات گرفتار در تله‌های سیمی نجات‌یافته و رهاسازی شوند بلکه گاهی حیوان تلف می‌شود و به‌ویژه در جمعیت خرس‌ها که از گونه‌های کمیاب جنگل‌های شمال هستند این آسیب‌پذیری بیشتر است لذا تقاضا داریم که کشاورزان مراعات کنند.معاون حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط‌زیست مازندران گفت: وقتی به آمارها نگاه می‌کنیم می‌بینیم که تعداد خرس‌های رهاسازی شده و تلف‌شده نسبت به سال گذشته بیشتر شده و این یعنی وضعیت در حال بدتر شدن است و باید سازمان‌های مرتبط و کشاورزان نیز پای‌کار بیایند و به محیط‌زیست کمک کنند.