محرومیت استقلال از نقل‌وانتقالات

باشگاه استقلال از سوی فیفا از فعالیت در نقل و انتقالات بین‌المللی محروم و دلیل این موضوع تحریم‌ها اعلام شده است. باشگاه استقلال به دلیل بدهی به بازیکنان خارجی پیشین خود پرونده‌های زیادی در فیفا دارد و عدم پرداخت برخی از مطالبات باعث شده که این باشگاه از فعالیت‌های نقل و انتقالات زمستانی محروم شود. […]

باشگاه استقلال از سوی فیفا از فعالیت در نقل و انتقالات بین‌المللی محروم و دلیل این موضوع تحریم‌ها اعلام شده است.

باشگاه استقلال به دلیل بدهی به بازیکنان خارجی پیشین خود پرونده‌های زیادی در فیفا دارد و عدم پرداخت برخی از مطالبات باعث شده که این باشگاه از فعالیت‌های نقل و انتقالات زمستانی محروم شود.

محسن بزرگی معاون حقوقی باشگاه استقلال در خصوص این اتفاق به خبرگزاری تسنیم گفت: پیگیری‌های ما به این نتیجه رسید که باشگاه استقلال به لحاظ بدهی‌ به بازیکنان خارجی، پرونده‌های زیادی در فیفا دارد. یکی از پرونده‌ها مربوط عادل شیحی بازیکن مراکشی بود. پول این بازیکن پرداخت شد، اما به علت تحریم‌ها بدهی این بازیکن سر موعد مقرر پرداخت نشد و با تأخیر این کار صورت گرفت. فیفا هم به همین منظور استقلال را از نقل و انتقالات زمستانی محروم کرد.

به گزارش تسنیم، وی افزود: دوستان در تلاش هستند که این موضوع را حل کنند. اگر مطالبات سایر بازیکنان خارجی به موقع پرداخت شود، استقلال می‌تواند در نقل و انتقالات زمستانی فعالیتش را دوباره آغاز کند. ضمن اینکه وکیل ایتالیایی باشگاه استقلال هم در حال مکاتبات خود با فیفاست تا استقلال دچار این مشکلات نشود. با این شرایط استقلال نمی‌تواند از تیموریان و جپاروف استفاده کند.

*واکنش باشگاه استقلال به محرومیت فیفا

باشگاه استقلال در مورد ممنوع الفعالیت شدن در فصل نقل و انتقالات بیانیه ای صادر کرد.

باشگاه استقلال به واسطه شکایات بازیکنان قبلی خود در سالیان گذشته همواره با نامه های تهدید آمیز فیفا مبنی بر کسر امتیاز یا منع جذب بازیکنان داخلی و خارجی مواجه بوده است. در مورد موضوع فعلی هم باشگاه استقلال طلب ۴۷ هزار دلاری عادل شیحی را پرداخت کرده اما به واسطه مشکلات انتقال پول از تهران به آلمان از طریق سیستم مالی و بانکی عادی، باشگاه استقلال پیشنهاد داد این پول تسلیم سفارت آلمان در تهران شود که وکیل آلمانی شیحی با این مساله مخالفت کرد.

بر اساس اعلام فیفا، روز ۱۳ دسامبر هم به عنوان آخرین فرصت برای پرداخت این پول اعلام شد. باشگاه استقلال نیز به دلیل مشکل نقل و انتقالات پول از طریق صرافی مجاز اقدام به انتقال پول کرد، البته به دلیل تعطیلات سال جدید میلادی، این مبلغ با تاخیر به مقصد رسید که تاییدیه دریافت آن هم توسط وکیل عادل شیحی به فیفا رسیده است.

یکی از مواردی که در این حکم فیفا اثر زیادی داشته، تعدد بازیکنان خارجی بوده که طی سالهای اخیر از استقلال به فیفا شکایت کرده اند. به ویژه که ۳ پرونده لیام ردی، ساموئل و هلمکه که به محکومیت استقلال منجر شده همچنان در کمیته انضباطی فیفا مفتوح است و فیفا با توجه به این شکایات قبلی، باشگاه استقلال را از جذب بازیکن در پنجره نقل و انتقالات زمستانی منع کرد. باشگاه استقلال نیز از طریق وکیل ایتالیایی خود به فیفا اعلام نموده به همان دلیلی که شما نمی توانید مطالبات ایران را به خاطر تحریم های بین المللی بانکی پرداخت نمایید و طلب ۳۸۰ هزار دلاری باشگاه استقلال بابت حضور ۶ بازیکن در جام جهانی از سوی فیفا پرداخت نشده، باشگاه استقلال نیز قادر به حواله پول خود به طلبکاران نمی باشد. باشگاه استقلال با همکاری با روابط بین الملل فدراسیون فوتبال همه تلاش خود را به کار گرفته که هر چه سریعتر این مشکل حل و فصل گردد.