شناسایی ۶۵۰۰ بیمار دیابتی در نوشهر

نوشهر-خبرنگار حرف:  مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر در نشست خبری بابیان اینکه رسانه‌ها نقش مهمی با بازتاب و انتقاد سازنده، در عملکرد مدیران دارند اظهار کرد: وقتی قصور و کوتاهی به‌درستی منعکس شود، مدیران سعی می‌کنند این قصور را در حق مردم جبران و رفع کنند. سیدرحیم سیدپور بابیان اینکه ممکن است  بسیاری از […]

نوشهر-خبرنگار حرف:  مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر در نشست خبری بابیان اینکه رسانه‌ها نقش مهمی با بازتاب و انتقاد سازنده، در عملکرد مدیران دارند اظهار کرد: وقتی قصور و کوتاهی به‌درستی منعکس شود، مدیران سعی می‌کنند این قصور را در حق مردم جبران و رفع کنند.

سیدرحیم سیدپور بابیان اینکه ممکن است  بسیاری از مدیران با نگاه خودشان عمل می‌کنند و در این میان خواسته مردم چیز دیگری باشد افزود: اینکه خواسته مردم چیست بستگی به رسانه‌ها دارد که رابط بین مردم و مدیران هستند و در این حوزه می‌توانند در جلوگیری از آسیب‌ها  بسیار کمک‌کار باشند کمااینکه  رسانه‌ها با حضور  درست خود توانستند بسیاری از مفاسد را آشکار کنند تا موجب رضایتمندی مردم شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر با اشاره به وجود  ۱۴  مرکز جامع خدمات سلامت و ۷۷ خانه بهداشت در این شهرستان گفت:  در بیمارستان ۹۰ تختخوابِ نوشهر همه تلاش در جهت پیشگیری و ۹۵ درصد نیازمندی‌های عمومی  درمانی شهرستان  تأمین می‌شود و تنها به علت نداشتن جراح مغز و اعصاب به سایر شهرها اعزام می‌شوند.

سیدپور بابیان اینکه  انعکاس و بزرگنمایی قصور پزشکی توسط رسانه‌ها در یک شهری در کنار مزایایی که دارد موجب کاهش اعتماد مردم نیز خواهد شد تصریح کرد: حوزه شهری نوشهر تنها دارای یک دستگاه آمبولانس است و مردم از تماس‌های بی‌مورد با اورژانس ۱۱۵ بپرهیزند. وی با مثبت ارزیابی کردن  سفر وزیر به نوشهر و دستاوردهای خوبی که داشت تأکید کرد: در حال حاضر ساختمان اورژانس و سی‌سی‌یو نوشهر در دوطبقه به‌صورت نیمه است که طی چند ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد و ازآنجایی‌که افزایش فضای بخش  دیالیز یکی از نیازهای اصلی بیمارستان است طبقه سوم نیز با مصوبه وزیر بهداشت جهت ساخت و اختصاص به بخش دیالیز مصوب شد. زیرا فضای فعلی با هشت تخت جوابگوی شهروندان بومی نوشهر نیست. این مسئول ادامه داد: تصویب یک دستگاه سونوگرافی مجهز، سه دستگاه همودیالیز، اتمام بخش ایزوله منفی و استقرار پایگاه  ۱۱۵ در بخش کوهستانی کجور از دیگر مصوبات سفر وزیر بهداشت به نوشهر بود.

سیدپور طرح غربالگری فشارخون را یکی از طرح‌های موفق شهرستان و کشور دانست و گفت: در این طرح تعداد ۲ هزار بیمار فشارخونی جدید در نوشهر شناسایی شدند و با هفت هزار و ۵۰۰ بیمار فشارخونی که از قبل شناسایی‌شده بودند به بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ بیمار فشارخونی رسید.

وی از تشکیل هیئت‌مدیره نظام پرستاری نوشهر به‌طور مستقل  برای اولین بار در این شهرستان خبر داد و ادامه داد: تا پیش‌ازاین هیئت‌مدیره نظام پرستاری نوشهر با چالوس ادغام بود  اما چند روز قبل انتخابات هیئت‌مدیره  جدید برگزار شد و با پایان یافتن زمان قانونی اعتراضات، اسامی اعلام خواهد شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر بابیان اینکه در حال حاضر ۶ هزار و  ۵۰۰ بیمار دیابتی در نوشهر شناسایی‌شده است که تحت مراقبت هستند افزود: از این تعداد  ۱۴ نفر زیر ۱۵ سال مبتلابه دیابت نوع یک هستند که از دو سه‌سالگی وابسته به انسولین هستند و نوع دو هم با قرص کنترل می‌شوند.

سیدپور با تأکید بر اینکه این بیماری ژنتیکی است بنابراین خانواده‌های مبتلا از ازدواج فامیلی بپرهیزند خاطرنشان کرد: بخش آموزش شبکه بهداشت و درمان آموزش لازم را در این زمینه به خانواده‌ها می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه شهرستان نوشهر جزو شهرستان‌های چاق استان مازندران است یادآور شد: بنابراین باید ورزش همگانی، ورزش مدارس وادارات و پیاده‌روی جدی گرفته شود و باید گفت  مازندران جزو پنج استان چاق کشور است.

سیدپور در پایان از الکترونیکی کردن پرونده درمانی بیماران در آینده نزدیک خبرداد و گفت: این طرح قرار است توسط وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز انجام شود که مقدمات آن در دست تهیه است و عملیات اجرایی  آن در سال جاری  در نوشهر نیز آغاز می‌شود.