توصیه های زیست محیطی به مسافرین نوروزی

اداره کل محیط زیست مازندران توصیه های زیست محیطی به مسافران نوروزی ارائه کرد. به گزارش حرف آنلاین، جاذبه های طبیعی، مناطق تفرجگاهی زیبا و تنوع زیستی غنی در استان مازندران همواره مورد توجه گردشگران، مسافران و عموم مردم این مرز و بوم در فصول مختلف سال، تعطیلات نوروزی بویژه ۱۳ فروردین ماه روز انس […]

1459576906710_majid noori-2-th3

اداره کل محیط زیست مازندران توصیه های زیست محیطی به مسافران نوروزی ارائه کرد.

به گزارش حرف آنلاین، جاذبه های طبیعی، مناطق تفرجگاهی زیبا و تنوع زیستی غنی در استان مازندران همواره مورد توجه گردشگران، مسافران و عموم مردم این مرز و بوم در فصول مختلف سال، تعطیلات نوروزی بویژه ۱۳ فروردین ماه روز انس با طبیعت می باشد. در این میان آنچه مهم است حفظ و حراست از این مواهب طبیعی با ارزش می باشد،زیراهرگونه بی توجهی به این طبیعت زیبا خسارات جبران ناپذیری برای محیط زیست کشورمان در پی خواهد داشت.بیائیم با رعایت اندک توصیه های زیست محیطی و بهداشتی و بهره گیری از آموزه های دینی، اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران را در حفاظت از این سرمایه های طبیعی یاری نماییم.

سفرهای نوروزی نقطه عطفی در رویارویی انسان با مظاهر طبیعی است و در این میان ضرورت دارد که مسافران محترم با همت و تلاش خود ضمن بهره مندی از این موهبت های الهی و ارزش های خدادادی با رعایت اخلاق طبیعت گردی و با بهره مندی از آموزه های دینی و اخلاق زیست محیطی ، صیانت از جلوه های الهی را سرلوحه رفتار و منش خود قرار دهند و در حفظ طبیعت و محیط زیست کوشا باشند.

نباید فراموش شود که محیط زیست سالم جزو سرمایه های اجتماعی محسوب می شود که همه وظیفه داریم در حفاظت و نگهداری از این مواهب طبیعی کوشا باشیم و بی توجهی به حفظ و پاسداشت طبیعت در نهایت با تخریب محیط زیست همراه خواهد بود که این خود مشکلات عدیده ای را برای تمامی جانداران از جمله خود انسان ها به وجود می آورد پس بیاییم همه ما دیده بان طبیعت سرزمین خود باشیم و برای حفظ محیط زیست سرزمین پهناور ایران، احساس مسوولیت نمائیم و نسبت به هرگونه دخل و تصرف، ایجاد آلودگی و آسیب رسانی به اجزاء با ارزش طبیعت حساس باشیم.

هموطنان گرامی با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان خودداری شود.

در زمان حضور در طبیعت، مسافران تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند و در صورت نیاز به آتش، در حد امکان از زغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری به عمل آورند و حتماً خاکستر آتش را نیز با آب و خاک خاموش کنند، همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنند که در این شرایط ، بهترین کار همراه داشتن گاز پیک نیکی است.

گردشگران کیسه مخصوص جمع آوری زباله را همراه خود برده و در پایان روز زباله های تولیدی را به ایستگاههای مسقر و یا واحدهای سیار تحویل دهند و زباله های خود را در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه های آب، دره ها و مناطق کوهستانی رها نکنند.

جلوگیری از شکار و صید حیات وحش و عدم حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی از دیگر توصیه های اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران  به مردم است . می توان به جای شکار حیوانات و به جای چیدن گلها و گیاهان، از آنها عکس گرفت و سالها از دیدن آن عکس لذت برد.

تفرجگران نوروز در صورت مواجه شدن با هر گونه حریق در جنگل نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس حاصل نمایند.

مسافران نوروزی به منظور بهره مند شدن از محیط زیستی زیبا، سالم و با نشاط ، در پاسداشت طبیعت کوشا باشند و با رعایت توصیه های زیست محیطی و بهداشتی با مأموران و کارشناسان ادارات حفاظت محیط زیست همکاری کنند.

شماره تلفنهای ۱۵-۳۳۳۵۸۸۱۳-۰۱۱ با داخلی ۱۰۱ بصورت شبانه روز در خدمت هموطنان عزیز می باشد.