بی‌تفاوتی عجیب صداوسیما به لیگ فوتسال

هفته پنجم از دور نهایی لیگ برتر فوتسال در حالی برگزار شد که از هفت شبکه ممکن تلویزیونی، تنها یک شبکه استانی نسبت به پخش مسابقات اقدام کرد. لیگ برتر فوتسال ایران به هفته‌های حساس خود رسیده و رقابت جذاب و نفس گیری بین تیم‌های مدعی برای کسب عنوان قهرمانی شکل گرفته است. روز گذشته […]

هفته پنجم از دور نهایی لیگ برتر فوتسال در حالی برگزار شد که از هفت شبکه ممکن تلویزیونی، تنها یک شبکه استانی نسبت به پخش مسابقات اقدام کرد.

لیگ برتر فوتسال ایران به هفته‌های حساس خود رسیده و رقابت جذاب و نفس گیری بین تیم‌های مدعی برای کسب عنوان قهرمانی شکل گرفته است. روز گذشته هفته پنجم از دور پایانی این رقابت‌ها برگزار شد و سه تیم مدعی مس سونگون، گیتی پسند و سن ایچ به مصاف حریفان خود رفتند اما از هفت شبکه ممکن در صدا و سیما که قابلیت پخش مسابقات را داشتند، تنها یک بازی و آن هم از شبکه استانی روی آنتن رفت.

در این هفته از مسابقات، تیم کراپ الوند میزبان مس سونگون بود، گیتی پسند در کرج به مصاف تیم مقاومت رفت و سن ایچ ساوه هم در خانه خود با فرش آرا مشهد بازی کرد.

دیدار کراپ با مس تنها مسابقه‌ای بود که به صورت زنده از شبکه استانی قزوین پخش شد و سایر شبکه‌ها حتی سهند آذربایجان شرقی هم نسبت به این بازی‌های حساس بی تفاوت بودند. شبکه سهند باوجود اینکه می‌توانست هواداران مس و فوتسال آذربایجان شرقی را با پخش مسابقه سرگرم کند، در همان زمان برنامه کودکان و نوجوانان را روی آنتن برد.

ظاهراً قرار بود این مسابقه از شبکه ورزش هم پخش بشود اما مسئولان شبکه ورزش اقدام به پخش برنامه آرشیوی «فوتسال ۲۰۲۰» و سپس برنامه «اینجا ورزش» و مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی آسیا کردند.

شبکه البرز در شرایطی از پخش بازی حساس نماینده این استان به گیتی پسند خودداری کرد که شبکه امید (اصفهان) هم در همان زمان مشغول پخش کارتون بود. البته شبکه اصفهان نهایت همکاری را با باشگاه گیتی پسند در پخش بازی‌های خانگی این تیم در طول فصل داشته است و در بازی دیروز هم احتمالاً به دلیل نداشتن سیگنال از مبدا قادر به نمایش بازی برای هواداران گیتی پسند نبوده است.

مسئولان صداوسیمای استان مرکزی هم که نماینده شایسته و قابل احترامی در لیگ برتر فوتسال دارند، بدون توجه به موفقیت‌ها و جایگاه این تیم نسبت به پخش بازی دیروز کم لطفی کردند. سن ایچ که حتی در مقطعی باوجود تیم‌های مدعی گیتی پسند و مس، صدرنشین لیگ برتر بود روز گذشته در حالی به میدان رفت که در همان زمان شبکه آفتاب (استان مرکزی) در حال پخش برنامه کودک بود!

طرف مقابل تیم سن ایچ، تیم فرش آرا مشهد بود. مسئولان صداوسیمای استان خراسان رضوی هم روند مشابهی را در پیش گرفته و در روزی که تیمشان میهمان بود، به پخش گزارش‌های اجتماعی پرداختند.

بی توجهی صداوسیما به فوتسال مختص این فصل و یک یا دو تیم نیست. سالهاست که صداوسیما پخش فوتسال حتی در مراحل حساس و پایانی را از اولویت خارج کرده و در صورت دریافت مبلغی از باشگاه‌ها برای پخش مسابقات، حاضر است بازی یک تیم را روی آنتن ببرد.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد بعضی از شبکه‌های استانی برای پخش مسابقات فوتسال که نماینده همان استان هستند و می‌توانند برای یک یا دو ساعت وقت فراغت هوادارانشان را پر کنند، مبلغی بیش از ۶ میلیون تومان طلب می‌کنند.

نکته عجیب اینجاست که این سیاست حتی با شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت ورود تماشاگران به سالن‌ها تغییری نکرده است و هواداران تیم‌ها باید از سایت‌ها، کانال‌های تلگرامی و خبرگزاری‌ها پیگیر نتایج و اتفاقات تیم‌هایشان باشند