با تشکیل قرارگاه ویژه نظارت و تنظیم بازار استان؛ به دنبال ثبات بازار در حمایت از مردم

گروه اقتصادی| با افزایش قیمت بنزین، ثبات بازار و جلوگیری از افزایش قیمت ها تنها خواسته ای است که می توان آن را درخواست و مورد نیاز جامعه و شرایط امروز اقتصادی معرفی کرد. تبعات افزایش نرخ بنزین اگر کنترل می شوود می تواند آرامش مورد نیاز را به خانواده ها و جامعه باز گرداند. […]

گروه اقتصادی|

با افزایش قیمت بنزین، ثبات بازار و جلوگیری از افزایش قیمت ها تنها خواسته ای است که می توان آن را درخواست و مورد نیاز جامعه و شرایط امروز اقتصادی معرفی کرد. تبعات افزایش نرخ بنزین اگر کنترل می شوود می تواند آرامش مورد نیاز را به خانواده ها و جامعه باز گرداند. از این رو در مازندران مسئولان استان با تشکیل قرارگاه ویژه نظارت و تنظیم بازار، به دنبال ثبات بازار هستند.

احمد حسین زادگان، استاندار مازندران در جلسه ستاد تنظیم بازار استان با اشاره به این که از زمانی که بر اساس تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی، موضوع مدیریت مصرف سوخت و قیمت بنزین مطرح شد، یکی از دستورات دولت؛ تنظیم بازار و مسایل مرتبط با آن بود، گفت: مصرف سوخت در کشور ما بالا و دو برابر مصرف دنیاست و این در حالی است که نیمی از مردم ما فاقد خودروی شخصی هستند، لذا بر اساس منطق اقتصادی در جهت انتفاع قشر کم درآمد جامعه طرح تدوین شده؛ از سوی رهبر معظم انقلاب تایید و از سوی سران سه قوه تصویب و مقرر شد تا مابه التفاوت رقم حاصله به سبد اقتصادی خانوارها واریز و اضافه شود.

حسین زادگان ادامه داد: منویات و بیانات مقام معظم رهبری در این راستا بیانگر این نکته مهم است که همه در یک کشتی نشسته ایم و برای اجرای این طرح حمایتی و معیشتی باید آحاد جامعه از بخش های مختلف همراهی نمایند.

استاندار با بیان این که بازار؛ میدان اصلی تاثیر و تاثر بر کیفیت اجرای این طرح است، یادآور شد: بازاریان ما عمدتا انسان هایی شریف، مومن و از بدنه مردم هستند و آشنا به مشکلات مردم اند و در این خصوص همکاری خواهند نمود و در صحنه های مختلف انقلاب؛ امتحان خود را بخوبی پس داده اند؛ لیکن دولت در کنار دستگاه قضا و تعزیرات برای جلوگیری از سوء استفاده کنندگان فضاهای اقتصادی و افراد فرصت طلب که در مقاطع خاص به بازار ورود می کنند، بدرستی وارد عمل شده است.

وی با اشاره به این که دولت؛ وزارتخانه های مسئول را برای نظارت جدی بر بازار مامور کرده است و در استان نیز ما دستگاه های متناظر را مسئول این مهم کرده ایم، افزود: برای این که اهداف این طرح و نظارت بر بازار بدرستی محقق شود، مردم باید همراهی کنند و با عدم خرید اجناس گران و اطلاع رسانی بهنگام؛ دولت را در نظارت همه جانبه بر بازار یاری رسانند.

استاندار از هم استانی ها خواست تا بمحض برخورد با مظاهر گران فروشی و تخلف در بازار با سامانه ۱۲۴ تماس حاصل کنند و اظهار داشت: انتظار داریم تماس مردم با ما افزایش یابد، هر جا که تخلفی روی دهد بلافاصله مسئولین ورود پیدا می کنند و فرد خاطی را جریمه می کنند و برخورد قانونی و تعزیزی انجام می دهند.

وی با تاکید بر این که برای حفظ ثبات بازار در راستای حمایت از مصرف کنندگان از همه توانمندی ها استفاده شود، عنوان کرد: باید اشراف بر بازار برای دستگاه های مسئول؛ لحظه به لحظه باشد.

حسین زادگان با بیان که تعزیرات بصورت شبانه روزی فعال است و احکام را صادر می کند، افزود: به همه شهرداری ها اعلام کردیم تا در میادین شهر؛ پایگاه هایی را مستقر نمایند تا در صورتی که مردم موفق به تماس با سامانه مورد نظر نشده اند به پایگاه یادشده مراجعه نمایند و واحد صنفی متخلف را معرفی نمایند. در این پایگاه دستگاه های مسئول نظیر صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات و … حضور دارند.

استاندار از تشکیل قرارگاه ویژه نظارت و تنظیم بازار استان با مسئولیت مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و حمایت مستقیم استانداری خبر داد و گفت: به میزانی که اداره کل صنعت و معدن، اصناف و اتحادیه ها به بازرس، نیروی انسانی و پشتیبانی و وسایط نقلیه نیاز داشته باشند، پیش بینی های لازم صورت گرفته است تا در کنار کمیته های مختلف کاری؛ نظارت همه جانبه و کامل بر روند عرضه و قیمت کالا در بازار داشته باشند.

رئیس ستاد تنظیم بازار استان، ابراز داشت: همه رسانه ها و خبرنگاران، تشکل ها، بسیج و … نیز باید در این نهضت و نظارت فراگیر به ما کنند لیکن در وهله نخست مردم عزیز باید با نخریدن کالاهای گران و معرفی افراد خاطی دولت را در این راستا همراهی نمایند.

حسین زادگان یادآور شد: صدا و سیما نیز مقرر شد ارتباط نزدیک تر و ویژه ی مردم را در قالب برنامه های متنوع و اثرگذار فراهم نماید که جا دارد از اطلاع رسانی خوب رسانه ملی و همراهی مردم استان قدردانی نمایم.

استاندار با اشاره به این که در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، گفت: این جنگ کمتر از جنگ نظامی نیست که دشمن در کنار جنگ سیاسی و رسانه ای ایجاد کرده است. طبیعتا باید مثل همیشه در کنار هم باشیم و این یک فرصت است تا اکنون که دشمن می خواهد شرایط را بر ما سخت و سنگین کند همه آحاد جامعه بهمراه دولت و تمامی سلایق کمک کنیم تا روز به روز شرایط بهتری برای مردم عزیز ما فراهم شود.   

دادستان عمومی و انقلاب مازندران خطاب به مدیران استانی در برابر احتمال گران شدن بدون دلیل کالاها و ارزاق عمومی تاکید کرد،به عنوان مدعی‌العموم بدون تعارف اگر در جهت حمایت مردم عمل نشود؛ چون مسؤول مطالبه مردم هستم؛ با آنها برخورد خواهد شد.

ضرورت نظارت مستمر

سیدیونس حسینی‌عالمی در بازدید از نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های مازندران در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بعد از اعلام افزایش قیمت بنزین طبیعی است عده‌ای به این تصمیم که اعتراضات و حرف‌های داشته باشند، اظهار کرد: در پی این مسئله در بعضی از استان‌ها شرایط ویژه‌ای ایجاد شد، افراد صدماتی دیدند اما در استان مازندران با تلاش‌های انجام شده و همراهی مردم شاهد هیچ گونه تخریب اموال عمومی نبودیم.

دادستان عمومی و انقلاب استان مازندران با  اشاره به  اینکه بعد از اعلام افزایش قیمت‌ها از سوی دولت، ریاست قوه قضاییه طی بیانیه‌ای از این مسئله حمایت کردند، گفت: این افزایش قیمت نظر کارشناسی بود و تکلیفی که بر عهده ما گذاشته شد این بود که با کسانی که قصد تخریب اموال عمومی را دارند، به شدت برخورد شود.

وی با اشاره به اینکه در شرایط حاضر یک توصیه برای حفظ آرامش مردم داریم و آن اینکه با افزایش قیمت بنزین، اگر قیمت کالاها افزایش پیدا کند، مسؤولیت آن با سازمان صمت، تعزیرات حکومتی است، متذکر شد: نظارت از سوی این دو نهاد مستمر باشد و نظارت بر نظارت‌ها داشته باشند که گفته نشود عده‌ای نظارت کردند، تاکیدم این است که بر عملکرد ناظران کنند و خطابم به مدیران است.

دادستان عمومی و انقلاب مازندران در این زمینه ادامه داد: به هیچ وجه کوتاهی در این زمینه پذیرفته نیست و در این زمینه طی مکاتبه‌ای با مدیران مرتبط به آنها تأکید شده است که به وظیفه خود به درستی عمل کنند.

وی با اعلام اینکه دادستان‌ها  بر عملکرد مدیران نظارت می‌کنند، گفت: براساس تأکید متولیان امر نباید افزایش قیمتی داشته باشیم تا موجب اعتراض مردم شود، چرا که با افزایش قیمت، افزایشی در حامل‌های دیگر نداشتیم و خواست مردم این است که مسؤولان بدون هیچ کوتاهی به وظیفه‌ای که دارند، عمل کنند.

حسینی‌عالمی خطاب به مدیران استانی تاکید کرد به عنوان مدعی‌العموم بدون تعارف اگر در جهت حمایت مردم عمل نشود؛ به عنوان مسؤول مطالبه مردم با آنها برخورد خواهد شد.