آغاز توزیع ۲ هزار و ۲۰۰ تن برنج تنظم بازاری با ارائه کد ملی در مازندران

حرف آنلاین: مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران از آغاز توزیع ۲ هزار و ۲۰۰ تن برنج خارجی تنظیم بازاری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای متخب استان خبر داد و گفت که طبق دستورالعمل هر یک از سرپرستان خانوار با ارائه کد ملی و شمار تلفن همراه می‌توانند فقط یک کیسه برنج ۱۰ کیلویی خریداری کنند. ابراهیم […]

حرف آنلاین: مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران از آغاز توزیع ۲ هزار و ۲۰۰ تن برنج خارجی تنظیم بازاری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای متخب استان خبر داد و گفت که طبق دستورالعمل هر یک از سرپرستان خانوار با ارائه کد ملی و شمار تلفن همراه می‌توانند فقط یک کیسه برنج ۱۰ کیلویی خریداری کنند.

ابراهیم قربان نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا رقم های برنج های خارجی تنظم بازاری را تایلندی و هندی معرفی کرد و  افزود که برنج تایلندی هر کیلوگرم ۱۲۵ هزار ریال و برنج هندی هم ۱۸۵ هزار ریال به خریداران عرضه می شود.

همچنین از اختصاص ۵۰۰ تن شکر تنظیم بازاری به استان خبر داد و گفت: از آن جایی که این شکر فله ای است با یک شرکت بسته بندی قرار منعقد و مقرر شد تا از فردا سه شنبه به ازای هر کد ملی یک بسته شکر با قیمت ۱۵ هزار تومان در فروشگاه های زنجیره ای استان توزیع شود.

 وی با بیان این که بازرسان جهاد کشاورزی راستی آزمایی کدهای ملی و تلفن همراه ثبت شده خریداران در فروشگاه های زنجیره ای را انجام می دهند ، ادامه داد:  نظارت مستمر بر نحوه عرضه کالاهای اساسی کشاورزی و ساماندهی بازار با دستور شخص رئیس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی انجام می شود.

قربان نژاد  با توضیح این که قیمت برنج های خارجی و برنج های داخلی امسال زیاد شده است ، بیان داشت: به همین دلیل نظارت ها بر توزیع  دسترسی نیازمندان به برنج های خارجی به صورت ویژه در حال انجام است.

مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران همچنین گفت: بخشی از برنج های خارجی یارانه ای استان با هماهنگی دستگاه های نظیر کمیته امداد، بهزیستی و سپاه پاسداران در قالب کمک های مومنانه در دهه فجر بین نیازمندان شناسایی شده توزیع می شود.

وی افزود : بر اساس برنامه ، علاوه بر سهیمه برنج خارجی که وارد استان شده و در حال توزیع است ،شعبه های فروشگاه های زنجیره ای مازندران از جمله فروشگاه رفاه سهمیه کشوری نیز دارند که بر اساس دستورالعمل ملی به هر سرپست خانوار با ارائه کد ملی یک کیسه ۱۰ کیلویی عرضه می کنند. 

اگرچه همواره مازندران به عنوان استان برنج خیز با تولید سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید برابر با ۴۲درصد برنج مور نیاز کشور است ، اما بخشی از شهروندان استان به علل مختلف از جمله صرفه اقتصادی از برنج خارجی استفاده می کنند.

مخلوط کردن برنج داخلی با برنج خارجی در مراسم اطعام دهی به خاطر خوش پخت شدن غذا هم یکی دیگر از دلایلی است که مصرف برنج خارجی در مازندران را برای شهروندان ضروری می کند.

با این حال ، طی سال های اخیر بویژه امسال با توجه به اختلاف قیمت برنج های تنظم بازاری با برنج های تولیدی استان سوء استفاده برخی از دلالان برای ادغام برنج های خارجی با برنج های داخلی وجود دارد که به همین دلیل اجرای دقیق و نظارت بر دستورالعمل ثبت کد ملی افراد در زمان خریداری این نوع برنج ضروری است.

بر اساس آخرین بررسی و جدول قیمتی که سازمان جهاد کشاورزی مازندران منتشر کرده است ، قیمت هر کیلوگرم برنج سفید طارم محلی و هاشمی ۵۹ هزار و ۳۳۳ تومان ،قیمت برنج پر محصول کیفی شیرودی ۳۹ هزار و ۴۴۴ تومان، ندا ۳۶ هزار و ۶۶۷ تومان، فجر ۴۵ هزار تومان و کشت دوم بینام ۶۳ هزار و ۴۴۴ تومان اعلام شده است.

مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران همچنین از اختصاص ۵۰۰ تن شکر تنظیم بازاری به استان خبر داد و گفت: از آن جایی که این شکر فله ای است با یک شرکت بسته بندی قرار منعقد و مقرر شد تا از فردا سه شنبه به ازای هر کد ملی یک بسته شکر با قیمت ۱۵ هزار تومان در فروشگاه های زنجیره ای استان توزیع شود./ ایرنا