5
نوشهر-خبرنگار حرف:
رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر گفت: امسال ۴۹۰ هکتار از مراتع ییلاقی عرب مازندران کُپّه‌کاری شد .
“کیوان وریج‌کاظمی” افزود: این اقدام در چارچوب برنامه‌های اصلاحی و احیایی مراتع در ۱۲سامانه عرفی و از محل اعتبارات صندوق توسعهٔ ملی تأمین و هزینه شد.
وی اعتبار این عملیات را سه میلیارد و ۷۰ میلیورن ریال ذکر کرد و اظهار داشت: حدود جهار هزار کیلوگرم بذر مرتعی از گونه‌های فستوکا، آگروپایرون، سکاله، اِسْپِرْس، یونجه در این کپه‌کاری‌ها به کار رفت.وی در ادامه گفت: عملیات کپه کاری در چهار خوزه اداره کل در شهرستان های چالوس،کلاردشت، رامسر و بخش کجور انجام شد که شهرستان چالوس با ۱۹۰ هکتار بیشترین سطح این حوزه را شامل می شود .
او همچنین تخصیص به‌موقع اعتبارات و اجرای عملیات کپه‌کاری در زمان مناسب را رضایت بخش دانست و اظهار امیدورای کرد در سال آینده شاهد نتایج مطلوب این عملیات باشیم.رئیس اداره مرتع منابع طبیعی نوشهر تصریح کرد:با بکار گیری ۹ قرقبان در این مراتع می بایست دو ماه بعد از کپه‌کاری و دو ماه قبل از شروع فصل تعلیف،از ورود دام به مناطق کپه‌کاری شده جلوگیری شود .
رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی نوشهر همچنین بیان کرد: برای حفاظت و قرق این ۴۹۰ هکتار عرصهٔ کپه‌کاری شده، حدود ۶۴۰ میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است. وریج‌کاظمی با اشاره به این‌که در سال‌های اخیر میزان بارندگی در منطقه کاهش یافته است گفت: پیامد این امر، کم شدن ذخایر و منابع آبی و همچنین کاهش آبدهی چشمه‌ها و نهرها بوده است.وی اظهار داشت: برای کاستن از مشکلات ناشی از کم‌آبی، تعداد ۱۰۶ آبشخور فلزی با اعتبار ۴۸ میلیون تومان برای استفادهٔ دامداران ساخته و تحویل شد. حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران _ نوشهر دارای ۱۹۷ هزار هکتار مرتع است که از ارتفاع دو هزار و ۲۰۰ متر از سطح دریا تا ارتفاع بیش از سه هزار و ۵۰۰ متر گسترش دارد.