2

فریدونکنار-خبرنگار حرف: سیدتقی حسینی فرمانده دریابانی استان مازندران در نشست خبری که به مناسبت هفته ناجا در سالن اجتماعات مرزبانی این استان در خزرشهر فریدونکنار برگزار شد اظهار کرد: ایران در نگاه جهانی دارای صنعت گردشگری است اما غول رسانه‌ای دنیا، ایران را ناامن معرفی می‌کند.

وی بر اهمیت رسانه ها در دنیا تاکید و خاطرنشان کرد: اهمیت رسانه برای برخی از کشورها مانند ایران جایگاه استراتژیکی دارد.فرمانده دریابانی مازندران با اشاره به اینکه امروز نیروهای مسلح امنیتی در شان ملت ایران را فراهم کرده‌اند، تصریح کرد: مرزبانان کشور، با گروه‌های مختلف تروریستی در تمام نقاط ایران درگیر می شوند تا امنیت برای مردم فراهم شود.

حسینی تاکید کرد: مرزبانان در تمامی نقاط چنان از امنیت کشور دفاع می‌کنند که حاضر نمی‌شوند یک وجب از خاک ایران را به دشمن بدهند و معتقد هستند این امر یک وظیفه دینی و انسانی است.

وی با اشاره به اینکه ۳۵۰ کیلومتر از ۸۷۰۰ کیلومتر مرزهای ایران در مازندران قرار دارد، تصریح کرد: وظیفه اصلی دریابانی در مازندران تامین امنیت مرزهای دریایی است.

فرمانده دریابانی مازندران با بیان اینکه تامین امنیت گردشگران نیز در تابستان بخشی از وظایف این نیرو است، گفت: یگان حفاظت از منابع آبزیان نیز در این دریابانی تشکیل شده و در برخی از مواقع مانند صید غیرمجاز با آنها برخورد می شود.وی با اشاره به اینکه در این استان بزرگترین مرکز آموزش درجه‌داری در کشور ایجاد شده است، تصریح کرد: برای سربازانی که در مجموعه دریابانی خدمت می‌کنند دوره مهارت آموزی نیز برگزار می شود.

حسینی ادامه داد: همچنین حدود هزار و ۴۴۰ ساعت آموزشی برای ۸۲ سرباز و ۹ دوره مهارت آموزشی برای ۲۴۰ نفر در دریابانی مازندران برگزار شده است.فرمانده دریابانی مازندران با اشاره به اینکه حدود ۳۲ مرحله گشت در پهنه مشترک آبی نیز انجام شده است، گفت: ۱۳ هزار و ۴۵۰ مورد گشت دریایی ساحلی نیز صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه ۵۱۱ مورد امداد و نجات نیز انجام شده است، افزود: ۹۰ ایستگاه شناوری دریایی در مازندران ساماندهی شده است.حسینی با اشاره به اینکه ۲۳ هزار و ۵۸۰ مورد کنترل شناورهای تفریحی در ۳ ماهه تابستان امسال انجام شده است، گفت: ۵۸۴ مورد تخلف موجب توقیف آن شناورها شده است.فرمانده دریابانی مازندران با بیان اینکه کنترل ۸ هزار و ۲۴۰ مورد شناورهای خروجی و ورودی صیادی انجام شده است، تصریح کرد: هزار و ۲۵ مورد گشت شناورهای ورودی و خروجی تجاری نیز رصد و کنترل شده است.وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۰ تن دام‌های صیادی در دریابانی از صیادان غیرمجاز توقیف شده است، افزود: ۲۷ قطعه ماهی خاویاری در این مدت که در دام ها گرفتار شده بودند به دریا رهاسازی و ۱۰۷ مورد شناور صیادی از صیادان متخلف توقیف شد.