3

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح جدیدی برای ساماندهی فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های تخصصی در دستورکار قرار دادند.

به گزارش حرف آنلاین به نقل از تسنیم، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طرحی خواستار مشارکت بیشتر فراکسیون‌های تخصصی در بررسی طرح‌ها و لوایح و نیز چارچوب منسجم‌‌تری برای آنها شدند.

متن کامل طرح به شرح زیر است:

ماده واحده- یک ماده به عنوان ماده (۷۲ مکرر) به قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به شرح زیر الحاق می‌شود:

فراکسیون‌های مجلس به سیاسی و تخصصی تقسیم‌بندی می‌شود و نمایندگان مجلس می‌توانند مطابق با گرایش سیاسی، برنامه‌ها، نظرات و تخصص خود با شرایط مقرر در این قانون و دستورالعمل مربوط در فراکسیون عضو شوند و فعالیت کنند.

تبصره ۱- تشکیل فراکسیون سیاسی با عضویت حداقل ۷۰ نماینده امکان‌پذیر است و هر نماینده همزمان فقط در یک فراکسیون سیاسی می‌تواند عضویت داشته باشد.

تبصره ۲- تشکیل فراکسیون‌های تخصصی با عضویت حداقل ۳۰ نماینده امکان‌پذیر است و هر نماینده براساس تجارب، مهارت و تخصص خود حداکثر می‌تواند در دو فراکسیون عضو شود و فعالیت کند.

تبصره ۳- انتخابات هیئت‌رئیسه فراکسیون‌ها، نصاب جلسات و مناط تصمیمات آنها، مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس انجام می‌شود.

تبصره ۴- سخنگوی فراکسیون‌های سیاسی به مدت ۵ دقیقه فرصت دارند تا در مورد تصمیمات مهم مجلس از جمله: استیضاح، رأی اعتماد، کلیات برنامه و بودجه و تقاضای همه‌پرسی جمع‌بندی نظرات فراکسیون مربوطه را اعلام کند.

تبصره ۵- محدوده فعالیت، شرح وظایف و اختیارات فراکسیون‌ها به موجب دستورالعملی است که توسط هیئت‌رئیسه مجلس تهیه و پس از تصویب کمیسیون آیین‌نامه داخلی به همه فراکسیون‌ها ابلاغ می‌شود.