1
پس از بازی های آسیایی تهران، مشعل بزرگ ورزشگاه آزادی یک بار دیگر روشن می شود و در این میان سوال مهمی به ذهن می آید و آن هم اینکه بعد از علی باغبانباشی، وظیفه روشن کردن برعهده چه کسی خواهد بود.
به گزارش حرف، سال هاست عادت کرده ایم مشعل بزرگ موجود در ضلع شرقی ورزشگاه آزادی را خاموش ببینیم. عکس این اتفاق تاکنون به هیچ بهانه ای نیفتاد تا افتتاحیه المپیک آسیایی تهران اولین و آخرین باری باشد که به بهانه آن مشعل ورزشگاه آزادی روشن شود. البته نباید این نکته را فراموش کرد که در این سال ها تورنمنت معتبری نیز در تهران برگزار نشد تا به بهانه آن یکی از مفاخر ورزش ایران اقدام به این کار کند.
این موضوع در ادامه اقدامات آماده سازی و رفع ایرادات ورزشگاه آزادی جهت میزبانی از فینال لیگ قهرمانان آسیا است که انجام خواهد شد و در حال حاضر نیز اقدامات فنی کارکنان تاسیسات مجموعه ورزشی آزادی در حال انجام است تا بی کم و کاست و در باشکوه ترین حالت ممکن این اتفاق بیفتد و شبی خاطره انگیز را هم در تاریخ فوتبال ایران به ثبت برساند.
یکی از اتفاقات و حواشی جذاب درباره موضوع روشن کردن مشعل ورزشگاه‌ها به نشانه آغاز یک تورنمنت، نفراتی هستند که برای پروسه روشن کردن به کار گمارده می شوند و غالبا هم از مفاخر ورزشی کشور میزبان هستند تا به نوعی با اقدام و حرکت خود برای پیشبرد پروسه روشن کردن مشعل، بسیاری از هواداران را نیز با خود همراه کند.
برای افتتاحیه بازی های المپیک آسیایی ۱۳۵۳ تهران که در آن رسما ورزشگاه آزادی برای اولین بار تورنمنت مهمی را میزبانی می کرد، علی باغبانباشی که یکی از مهم ترین قهرمانان و رکوردداران دوومیدانی ایران و آسیا بود دست به کار شد و با گذر از پیست تارتان و بالا رفتن از پله های تعبیه شده، مشعل بزرگ بازی های آسیایی تهران را روشن کرد تا بدین ترتیب و به طور رسمی برگزاری این بازی ها کلید بخورد.
حالا ۴۴ سال بعد از آن اتفاق و پس از اعلام موضع رسمی وزارت ورزش و شرکت تجهیزات و نوآوری، سوال مهمی پیش خواهد آمد که چه کسی بالاخره خاموشی ۴۴ ساله مشعل ورزشگاه آزادی را به اتمام می رساند. با توجه به موضوع فوق و اینکه روند این اتفاق تاریخی یعنی روشن شدن مشعل به چه ترتیب خواهد بود هنوز مشخص نشده و چیزی در این رابطه اعلام نشده است.البته باید عنوان کرد احتمالا که برای بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا یک یا چند نفر از مفاخر فوتبال ایران (و نه حتما پرسپولیس) دست به کار خواهند شد و مشعل بزرگ را روشن خواهند کرد تا پس از ۴۴ سال دیده های ورزش دوستان ایرانی به جمال گرم و پرنور مشعل ورزشگاه آزادی نیز روشن شود. در این رابطه شاید بتوان علی پروین را به عنوان اصلی ترین فردی که می تواند حرکت نهایی را به انجام برساند انتخاب کرد. سلطان سرخ پوشان که انواع و اقسام افتخارات تیمی و انفرادی را به دست آورده و اتفاقا یکی از نفرات حاضر همان بازی آسیایی ۱۳۵۳ تهران محسوب می شود.
هر چند که همیشه عرف بوده که روشن کرد مشعل ورزشگاه ها در روز افتتاحیه یک تورنمنت مهم اتفاق می افتاد و با پایان یافتن بازی ها نیز در روز اختتامیه خاموش خواهد شد. حال اینکه مسئولان تصمیم گیرنده در این رابطه چه انگیزه ای برای روشن شدن یک روزه مشعل بزرگ آزادی داشتند مشخص نیست.