حرفآنلاین: مدیر کل دامپزشکی مازندران اعلام کرد که واکسیناسیون دام های مناطق سیل زده استان علیه سه بیماری شاربون ( سیاه زخم) آبله و لم پی اسکین ( تاول های زیر پوستی ) به صورت رایگان در حال انجام است.
دکتر حسن رضوانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بدون آماری از تلفات دام وطیور ناشی از سیلاب ، گفت که انتشار عفونت ناشی از دام و طیور تلف شده خطر جدی است که همواره باید در زمان سیلاب مورد توجه قرار بگیرد.
وی افزود : در شرائطی که همچنان گل و لای و آب در مناطق سیل زده وجود دارد ، وجود لاشه های حیوانات اهلی و وحشی خطری جدی در بروز انواع بیماری ها محسوب می شود.
مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان این که از نخستین روز سیلاب تمامی اکیپ های دامپزشکی در منطقه حضور دارند ، گفت : در این مدت با همکاری مردم و صاحبان دام ، سمپاشی ، ضد عفونی کردن ، دفن بهداشتی ، لاشه سوزی ، آهک پاشی ، ویزیت دام و تحویل دارو به صورت رایگان در حال انجام است.
رضوانی افزود : با توجه به این که تلفات طیور در واحد های مرغداری مناطق سیلزده زیاد است و از طرفی شاهد وجود آب و گل و لای در منطقه هستیم، دفن بهداشتی مقدور نیست و باید لاشه سوزی صورت بگیرد.
وی ادامه داد : اگر چه احتمال انتشار بیماری های دامی به صورت صد درصد در مناطق سیل زده تحت کنترل است ، اما برای تداوم کنترل و رسیدن به روزهای عادی به همکاری همه مردم بویژه دامداران ، صاحبان مرغداری ها ، دهیاران و بخشداران نیاز داریم .
مدیرکل دامپزشکی مازندران بر لزوم رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه ای در خصوص نگهداری و جا به جایی دام زنده برای جلوگیری از بروز و انتشار بیماری های احتمالی سیاه زخم تاکید کرد.
مازندران با داشتن ۶۵۰ هزار راس دام سنگین و افزون بر ۲ میلیون راس دام سبک با تولید سالانه ۱۶۰هزار تن گوشت قرمز رتبه نهم کشور را دارد.