57462079

 

مدیرکل پزشکی قانونی درباره غرق شدگی در کانال ها و آببندان ها هشدار داد.

به گزارش حرف آنلاین، دکتر علی عباسی در پی غرق شدن دو پسر عمو ۱۳ و ۱۴ ساله در آبندان یکی از روستاهای شرق مازندران با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان، نسبت به جلوگیری از حادثه مشابه هشدار داد.

مدیر کل پزشکی قانونی استان، افزود: تعطیلی مدارس و گرمای تابستان حال و هوای خاصی برای همه افراد خصوصا قشر جوان و نوجوان با دیدن رودخانه ، دریاچه و …بوجود می آورد که بعضا این شور واشتیاق خاطره تلخی به همراه دارد.

عباسی تصریح کرد : غرق شدگی یکی از علل های مرگ و میر غیر عمدی است که به راحتی قابل پیشگیری است و علی رغم هشدارهایی که در این زمینه داده می شود متاسفانه هموطنان ما به این موضوع بی تفاوت هستند چرا که در سال گذشته (۹۶) تعداد ۱۸ نفر در رودخانه ، استخر کشاورزی ،دریاچه و سد جان خود را ازدست دادند.

این مقام اجرایی استان در ادامه توصیه هایی برای پیشگیری از غرق‌شدگی در  رودخانه ها ، استخر و .. بیان کرد:

▪ آشنایی با فنون اولیه شنا،آشنایی با محدودیت ها و رعایت آن‌ها از ابتدایی ترین الزامات قبل از شنا است.

▪ اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه زدن و حتی قبل از ورود به آب ضروری است. چرا که شیرجه در آب های کم عمق خطر ضربه به سر و نیز شکستگی گردن را به دنبال دارد.هم چنین ورود به آب‌های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می دهد.

▪ به هیچ وجه تنها و در محیط هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنید.

▪ در آب و موقع شنا شوخی های خطرناک نکنید.

▪ به هیچ وجه تشت های آب و لگن ها و یا حوضچه های کوچک آب را در جایی که کودک خردسال وجود دارد، بدون توجه رها نکنید.

▪ در حمام و حین استفاده از وان مراقب کودکان و سالمندان باشید.

▪ توانایی خود را در شناکردن بیش از حد در نظر نگیرید. یک سوم قربانی های غرق شدگی با فن شنا به طور کامل آشنا بوده اند.

▪ در صورت مواجه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید.

▪ برای نجات یک غریق اول امنیت خود را در نظر بگیرید. از پشت به غریق نزدیک شوید و از او بخواهید تقلا نکند.

▪ مراقب شکستگی های گردن باشید. (در بسیاری از موارد شیرجه زدن در آب‌های کم عمق به دلیل شکستگی گردن مرگ فرد را به دنبال دارد)

▪ بسیاری از رودخانه ها با وجود ظاهری آرام بسیار خطرناک و عمیق هستند به نحوی که فرد بعد از چند قدم جلو رفتن در رودخانه متوجه عمق زیاد آن شده و گرفتار گردآب می شود، بنابراین توصیه می کنیم بدون اطلاع از وضعیت رودخانه هرگز برای شنا در آن اقدام نکنید.