1 (1)

دکتر رسول ظفرمند مدیرکل بیمه‌ی سلامت استان مازندران در شورای اطلاع رسانی این اداره کل که به مناسبت دهه مبارک فجر برگزار شد با تبریک فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: یکی از اقدامات مهم و چشمگیر این سازمان، تحت پوشش قرار دادن تمامی جمعیت فاقد بیمه‌ی کشور زیر چتر حمایتی سازمان می‌باشد که در نوع خود حرکتی جهادی و بی‌بدیل بوده است.پیروزی انقلاب مبدأ تحول در حوزه‌ی سلامت بود.

وی اظهار داشت: در هیچ کجای دنیا صد درصد جمعیت دارای دفترچه‌ی درمانی نیستند و تنها در ایران است که به برکت انقلاب اسلامی این رخداد واقع‌شده است و همه‌ی جمعیت کشور زیر چتر بیمه‌ای قرار دارند و این امر موجب بهت و تشویق سازمان‌های بین‌المللی قرارگرفته است.

وی بیان داشت: در مازندران ۳۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه‌ی همگانی رایگان قرار دارند و در کنار این جمعیت یک‌میلیون نفر از جمعیت روستایی استان نیز از پوشش بیمه‌ای رایگان این اداره کل برخوردارند و بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند ‌می‌شوند.

مدیرکل بیمه سلامت استان مازندران بیان داشت: از نکات قابل‌توجه در خصوص بیمه روستاییان (رایگان) این است که به ازای مراجعه‌ی هر روستایی به مراکز درمانی سطح یک (ویزیت پزشک، داروخانه، آزمایشات سطح یک، تصویربرداری و … ) حدود ۱۲۸ هزار تومان توسط دولت پرداخت می‌شود که این موضوع در سال‌های قبل از انقلاب مشاهده نمی‌شد.

دکتر ظفرمند گفت: در بیمه‌ی سلامت مازندران تمامی ۲ هزار و ۳۰۰ موسسه‌ی ارائه‌دهنده‌ی خدمات پزشکی با این اداره کل قرارداد داشته و این امر موجب گردیده سطح دسترسی بیمه‌شدگان به خدمات بسیار آسان و سهل‌الوصول گردد.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات اداره کل بیمه‌ی سلامت مازندران افزایش تعداد ادارات به ۱۹ اداره در سطح شهرستان‌ها بوده که خود موفقیتی بزرگ در راستای ارائه‌ی خدمات در جای‌جای استان می‌باشد.ظفرمند با اشاره به این مطلب که اداره کل بیمه سلامت مازندران با ۸۰ دفتر پیشخوان در سراسر استان قرارداد منعقد نموده‌ است افزود: هدف از انعقاد این قراردادها دسترسی آسان مردم به خدمات سازمان بیمه‌ی سلامت بوده است.مدیرکل بیمه‌ی سلامت مازندران گفت: چند سالی است که استان مازندران مجری طرح پزشک خانواده در کشور می‌باشد که در این طرح پرداخت هزینه‌های پزشک و داروهای آن توسط بیمه‌ها پرداخت می‌شوند و بیمه‌شدگان بدون پرداخت فرانشیز از خدمات دارویی و پزشکی برخوردار می‌شوند.

وی افزود: بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در سال ۵۷ دولت‌ها به حوزه‌ی سلامت توجه ویژه‌ای نمودند و این امر موجب گردید که آمارهای امروز حوزه‌ی بهداشت و درمان با آمارهای قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی قابل‌مقایسه نباشد.وی بیان کرد: سالانه حدود هفت و نیم میلیون بار مراجعه در مؤسسات طرف قرارداد با اداره کل بیمه سلامت مازندران صورت می‌پذیرد که به ازای هر بار مراجعه قریب به یک‌میلیون ریال هزینه توسط بیمه‌ی سلامت پرداخت می‌شود.

وی اذعان داشت: با توجه به جمعیت یک‌میلیون و ۵۰۰ هزارنفری تحت پوشش بیمه‌ی سلامت در مازندران سالانه حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برای درمان جمعیت تحت پوشش هزینه می‌شود.ظفرمند ادامه داد: سازمان بیمه سلامت به‌عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌گر کشور آحاد مختلف جامعه را در صندوق‌های پنج‌گانه خود (صندوق بیمه‌ی کارکنان دولت، صندوق سایر اقشار، صندوق بیمه روستاییان – عشایر و شهرهای زیر بیست هزار نفر جمعیت، صندوق ایرانیان، صندوق بیمه سلامت همگانی) تحت پوشش بیمه‌ی درمان قرار می‌دهد.وی با اشاره به این مطلب که تمامی افراد فاقد پوشش بیمه‌ای می‌توانند با مراجعه به ادارات کل بیمه‌ی سلامت و یا از طریق دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد ثبت‌نام اولیه را انجام دهند افزود: پس از تکمیل ثبت‌نام اطلاعات ثبت‌شده با بانک‌های اطلاعاتی سازمان‌های بیمه‌گر دیگر تطبیق و درصورتی‌که فرد تحت پوشش بیمه‌ی دیگری نباشد پس از تطبیق اوراق هویتی چاپ دفترچه با تاریخ اعتبار یک‌ساله در همان مکان انجام‌شده و به متقاضی تحویل داده می‌شود.

وی بیان داشت: یکی دیگر از اقدامات و فعالیت‌های در حال اجرای سازمان بیمه سلامت که در راستای رفاه حال بیمه‌شدگان می‌باشد بحث نسخه‌نویسی الکترونیک و استحقاق سنجی می‌باشد.وی اظهار داشت: با اجرای این طرح ازاین‌پس هر کد ملی به‌منزله‌ی یک دفترچه درمانی می‌باشد تا با منطقی سازی و شفاف‌سازی اطلاعات بیمه‌شدگان خدمات مطلوب‌تری را به آنها ارائه نماییم. وی خاطرنشان کرد: در بین ۵ صندوق بیمه‌ی سلامت همپوشانی‌ها را حذف نموده‌ایم و به همراه سایر سازمان‌های بیمه‌گر با اجرای طرح استحقاق سنجی در حال رفع همپوشانی‌ها هستیم.

این مقام مسئول بیان کرد: اگر بیمه‌شده‌ای در بیش از یک صندوق بیمه‌ای دارای دفترچه باشد طبق مقررات باید تمامی دفترچه‌های آن حذف و تنها از یک دفترچه استفاده نماید.مدیرکل بیمه‌ی سلامت مازندران گفت: این اقدام (استحقاق سنجی) می‌تواند به شفاف‌سازی و تخصیص اعتبارات هدفمند کمک شایانی نماید.

وی افزود: علاوه بر این در آینده‌ی نه‌چندان دور نسخه‌نویسی الکترونیکی در تمامی مؤسسات طرف قرارداد این اداره کل به اجرا درمی‌آید و آرام‌آرام به سمت حذف دفترچه‌های کاغذی گام برمی‌داریم.

وی بیان کرد: در این طرح بیمه‌شده با اعلام کد ملی خود که در سامانه‌ی سازمان اطلاعات آن ثبت‌شده است از مؤسسات طرف قرارداد خدمات می‌گیرند.

وی با اشاره به سیمای بیمه‌ی سلامت در چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران گفت: جمعیت بیمه‌شدگان تحت پوشش اداره کل بیمه سلامت مازندران (صندوق‌های پنج‌گانه) از سال ۷۴ تاکنون شاهد رشد چشمگیری بوده است که برای مثال می‌توان به صندوق بیمه روستاییان اشاره نمود که از ۲۱ هزار و ۶۰۶ بیمه‌شده در سال ۷۴ به حدود یک میلیون بیمه‌شده در سال جاری رسیده است.

وی در خصوص وضعیت بیماران خاص در استان گفت: در سال ۱۳۸۰ تعداد بیماران خاص تحت پوشش بیمه سلامت ۴۹۶ نفر بوده که این آمار با رشد قابل‌ملاحظه‌ای به ۴ هزار و ۲۴۵ نفر در سال جاری رسیده است. ظفرمند ادامه داد: برای جمعیت آماری بیماران خاص استان در سال ۱۳۸۵ هزینه‌ای بالغ‌بر ۱۶۲۶۶۰۰۰۰۰۰ ریال هزینه شده است که این عدد در سال گذشته به رقم ۴۵۰ هزار و ۷۲۵ میلیون ریال رسیده است. وی با اشاره به این مطلب که در سال ۱۳۷۴ آمار بیمه‌شدگان تحت پوشش بیمه‌ی سلامت مازندران ۴۲۹ هزار و ۸۵۱ نفر بوده است افزود: این آمار در سال ۱۳۹۵ به یک‌میلیون و ۶۳۰ هزار و ۱۰۳ نفر رسیده است. وی بیان داشت: هزینه‌ی ماهانه‌ی هر بیمه‌شده در سال ۱۳۸۰ به میزان ۵ هزار و ۷۲۵ ریال بوده که این رقم در سال گذشته به ۳۹۹ هزار و ۴۷۵ ریال رسیده است.

وی اظهار داشت: در سال ۱۳۸۰ هزینه‌های درمان هر بیمه‌شده حدود ۱۲۵ هزار و ۵۱ میلیون ریال بود که این رقم در سال گذشته به ۶ میلیون و ۸۶۵ هزار و ۹۷۵ ریال رسیده است.وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۷۴ یک هزار و ۲۶۸ موسسه با این اداره کل طرف قرارداد بودند که این تعداد در سال جاری به ۲ هزار و ۱۹۹ موسسه رسیده است.

این مقام مسئول تعداد پزشکان خانواده شهری را در سال ۱۳۹۱ (زمان آغاز اجرای طرح) ۳۵۷ پزشک اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۴۹۲ پزشک در حال اجرای طرح پزشک خانواده در استان مازندران می‌باشند.

مدیرکل بیمه‌ی سلامت استان مازندران در خصوص هزینه‌های پرداخت‌شده توسط این اداره کل برای اجرای طرح پزشک خانواده‌ی شهری گفت: در سال ۱۳۹۱ مبلغ ۵۱۳۱۰۰۰۰۰۰   ریال برای اجرای این طرح پرداخت شد که این مبلغ در سال گذشته به ۲۹۱۸۳۳۰۰۰۰۰۰  ریال رسید.

وی بیان کرد: هزینه‌ی نسخ دارویی صفر فرانشیز پزشکان خانواده‌ی شهری در سال ۱۳۹۱ به مبلغ ۸۵۲۰۰۰۰۰۰  ریال بوده که این رقم نیز با رشد قابل‌ملاحظه‌ای در سال گذشته به ۱۶۶۱۵۹۰۰۰۰۰۰ ریال رسیده است.

دکتر رسول ظفرمند مدیرکل بیمه‌ی سلامت استان مازندران در پایان سخنانش گفت: هزینه‌های پرداختی این اداره کل بابت سطح یک روستایی در سال ۱۳۸۴ به میزان ۵۸۶۲۲۰۰۰۰۰۰ ریال بوده که این میزان در سال گذشته به رقم ۱۲۱۸۷۹۹۰۰۰۰۰۰ ریال رسیده است.