در تقویم ماهها و فصول سال شمسی ،اگر ‌ماه دوازدهم برود می شود بهار، اما حدیث منتظران چیز دیگری است ،‌ اگر ماه دوازدهم بیاید می شود بهار، یعنی نوروز منتظران روز ظهور حضرت است .

در تقویم انتظار، همه فصل ها از عطر بهاری امام زمان (عج)‌متبرک و معطر است و بهار طبیعت هم طراوتش مدیون یک گل است و آن گل نرگس.

السّلامُ علیک یا ربیعَ الاَنام و نضره الایّام

سلام بر آقایی که بهار بشریت است و موجب خرمی روزگاران.

برای آمدن بهار طبیعت جنب و جوش زیادی است و کشور حال و هوایی پیدا می کند

زمین و درختان زنده می شوند، منازل خانه تکانی می گردند، اما آن هنگام که اعلان شود بهار انسانیت ،‌بهار بشریت ،‌بهار زندگی و خرمی روزگاران در حال آمدن است چه باید کرد؟!

اگر بهار طبیعت، فروردین ، بهار کشاورزان پاییز و بهار محصلین ،‌مهرماه و بهار قرآن ماه رمضان است اما بهار زندگی و بهار انسانیت با ظهور امام زمان (عج) تحقق می یابد .

ان الله یحیی الارض بعد موتها (حدید۱۷)

امام باقر (ع) در تفسیر این آیه فرمود : یحیی الله بالقائم بعد موتها

زمین با قیام امام زمان (عج) زنده می شود حتی هنگام ظهور، پرندگان در آشیانه خودشان شادمان، ماهیان در دریا شادی و چشمه سارها سرازیر ، و زمین گنج هایش را بیرون و نشاط و شادی به عالم برزخ هم سرایت می کند وحتی حضرت عیسی (ع) در روز ظهور با افتخار پشت سر امام زمان (عج) نماز را اقامه می کند .

عصر غیبت، عصر زمستان بشریت است و احیای زمین و زمان ، جهان طبیعت و انسانیت با ظهور امام زمان (عج) محقق خواهد شد . لذا امام صادق (ع) فرمود: علم ۲۷ حرف دارد و ۲ حرف آن تا ظهور امام زمان(عج) آشکار می شود اما ۲۵ حرف دیگر در عصر امام عصر(عج) شکوفا می شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی فرمود مردم برای اینکه زمین یک دور به دور خورشید گردش کرد و دوباره این گردش از نو آغاز می شود آغاز سال جدید را عید می گیرند و شادمانی می کنند، جامه نو می پوشند اما نباید غافل شد که این زمین و ماه و خورشید و همه عالم دور وجود امام زمان (عج) می گردند و اصلا حیات همه موجودات به وجود حجت خدا و ذریه زهرا (س) بستگی دارد.اگر حرکت همه کارخانجات به برق است تا برق قطع شود کارخانه های بزرگ و کوچک تعطیل می شود هستی عالم نیز به وجود نازنین امام زمان (عج) بستگی دارد .

بیمنه رزق الوراء و بوجوده ثبتت الارض والسماء

آسمان و زمین بوجود نازنین او برپاست و رزق و روزی به مردم می رسد

اگر ثانیه ها،دقیقه ها، ساعت ها ، روزها و هفته ها و ماه ها در یک سال  جمع شود ۳۶۵ روز می شود و مردم برای آغاز سال جدید جشن می گیرند اما نباید از صاحب این زمانها غافل شد که صاحب و امام و ولی این زمان حجت بن الحسن العسکری (ع)‌است .

السلام علیک یا صاحب الزمان (عج)‌

این اسم اختصاصی حضرت است امام فی الزمان نیست بلکه صاحب الزمان است زمان در اختیار اوست زمان در او تاثیر نمی گذارد لذا با گذشت ۱۱۸۳ سال از عمر بابرکتشان میانسال نمایان می شود.

کم لطفی مهمان است بر سر سفره بنشیند اما صاحبخانه را نشناسد و یا او را نبیند !!

اگر خورشید از چشم ها پنهان مانده ، تقصیر ابرهاست و اگر امام زمان(عج) از چشم ما غائب است ،‌ما از چشم مبارک او غائب نیستیم.

نوروز ها می آیند و می روند حیف است که فقط با نقل و شکلات و شیرینی برگزار شود بهترین هدیه ای که می توان برای گلدان شکسته ی قلب منتظران خرید یک شاخه گل نرگس است.

مبادا فقط وقتی همه درها به روی ما بسته شد درخانه امام زمان (عج) را بزنیم بلکه جمعه ها هم کافی نیست هر روز باید سهمی را به امام زمان (عج) اختصاص دهیم ، لذا فرموده اند هر روز عرضه بداریم ،‌السلام علیک حین تصبح و تمسی ،‌السلام علیک فی اللیل اذا یغشی و النهار اذا تجلی،‌سلام بر تو در صبحگاهان و شامگاهان ،‌در روز و شب .

در ایام نوروز خانه را برای آمدن مهمانان تمیز و نو می کنیم کاملا آماده برای ورود مهمانان حتی انتظار آمدنشان را می کشیم آیا منتظر آمدن مهمان عزیز ، پسر زهرا حجت خدا هم هستیم؟!!

آیا خانه دل را آماده کرده ایم ؟

آیینه شو جمال پری طلعتان طلب /جاروب کن خانه ، سپس مهمان طلب

قطعا بهار مهدی(عج)‌از راه می رسد آن را نزدیک بشماریم (و نریه قریبا) و بعید ندانیم(انهم یرونه بعیدا). خانه تکانی دل را فراموش نکنیم بلکه تاخیر نیاندازیم و جامعه را برای آمدن مولایمان باید آماده کنیم

چه خوب است اول سال با آن حضرت عهد و پیمان ‌ببندیم و زندگی مان را طوری بنا کنیم که باعث خوشنودی قلب نازنین امام زمان (عج)‌ شود چه اینکه آن حضرت در توقیع شریفی فرمود:‌کارهایی انجام بدهید که ما را خوشحال می کند و از کارهایی که ما را ناراحت می کند اجتناب نمایید .

بخشی از اموری که باعث خوشحالی امام زمان (عج)‌می شود عبارتند از: نماز اول وقت / دستگیری مستمندان / صله رحم/رعایت عفاف و حجاب/ترک گناهان /تلاوت قرآن /دعای زیاد برای فرج/برگزاری و شرکت در مجالس اهل بیت (ع) و…

بزرگترین عیدی و هدیه به امام زمان (عج) ،‌ترک گناهان و انجام واجبات  است

در ایام نوروز شاخه گلی از بوستان گهربار اهل بیت(ع) تقدیم می گردد.

امام حسن عسکری (ع) فرمود: وفقه للدعاء بتعجیل فرجه(کمال الدین ج ۱ باب ۳۸)

دعا برای تعجیل فرج امام زمان(ع) توفیق الهی است .

امام صادق(ع) فرمود: هرکس آرزوی خدمتش را داشته باشد و برای تعجیل فرجش دعا کند اگر از دنیا برود وقتی که حضرت ظهور کرد کسی بر سر قبر او می آید و او را به نامش صدا می زند که فلانی فرزند فلانی مولایت صاحب الزمان(عج) ظهور کرد اگر می خواهی بیایی برخیز و خدمت امام شرفیاب شو .(مکیال المکارم ص ۴۲۰)

خود امام زمان (عج)‌در توقیع شریفش فرمود: واکثروا الدعاء بتعجیل الفرج

برای تعجیل ظهور ،‌زیاد دعا کنید .

در سال جدید تصمیم بگیریم اولین و مهم ترین و اساسی ترین دعای ما ، دعای فرج باشد و هیچگاه و در هیچ حال دعا برای فرج فراموش نشود و به اندازه ای دعا کنیم که اکثروا الدعاء صدق کند.

راستی آیا منتظر تر از امام زمان سراغ داریم؟۱۱۷۸ سال در انتظار !!

 

 

توشه منتظران

دعای همیشگی منتظران: اللهم کن لولیک …

مهمترین دعای منتظران: اللهم عجل لولیک الفرج

مهمترین آرزوی منتظران: ظهور امام زمان(عج)

شعار منتظران : انشاالله امسال، سال ظهور امام زمان (عج) باشد

دغدغه منتظران: طولانی شدن غیبت امام زمان (ع)

نگرانی منتظران: نکند گناه من موجب تاخیر ظهور امام زمان(عج) شده باشد

نفرین منتظران: نابودی دشمنان امام زمان(عج)

سوال منتظران: آیا امام زمان از ما راضی است؟

دعای هر صبح منتظران: دعای عهد

زیارت نامه منتظران: زیارت آل یاسین

زمزمه عاشقانه منتظران: دعای ندبه

سلام هر روز و شب منتظران: السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)

جمعه منتظران: روز آماده باش و روز ظهور امام زمان(عج)

اعتقاد منتظران: ولی فقیه نائب امام زمان(عج)

شرمندگی منتظران: کم گذاشتن برای دعای فرج

وظیفه منتظران: فرهنگ سازی و عمومی کردن دعا برای تعجیل فرج

نگاه منتظران : به دریا بنگرم دریا ته بینم /به صحرا بنگرم صحرا ته بینم /به هرچه بنگرم کوه و در و دشت /نشان از قامت رعنا ته بینم .

پل صراط منتظران: چشم مبارک امام زمان(عج) ، اگر از چشمانش بیافتیم روزگارمان جهنم می شود.

 آقای خوبم هرکجاهستی با هزاران عشق، سلام علیکم

مجتبی طالبی