2

فرمانده اردوگاه شهید بلباسی مازندران مستقر در خرمشهر از میزبانی بیش از ۴ هزار مازندرانی در این اردوگاه خبر داد.

به گزارش حرف، غفار یحیی‌زاده در جمع خبرنگاران با بیان اینکه از ۱۸ اسفند ۹۷ در خدمت عزیزان از اقشار فرهنگیان، کشاورزان، دانش‌آموزان، دانشجویان برادر و خواهر که قالب این عزیزان از جوانان بوده، هستیم، اظهار کرد: اسکان زائران در دو مرحله ۴ هزار و ۴۱۵ زائر تا ۲۴ اسفندماه در اردوگاه شهید بلباسی بوده و از این تعداد زائر ۲ هزار و ۴۹۵ خواهر و هزار و ۹۲۵ نفر برادران بودند.

وی با اشاره به اینکه از تاریخ ۱۸ اسفند ۹۷ در خدمت زائرین سرزمین نور اعزامی مازندران هستیم، تصریح کرد: اولین محل اقامت ما اردوگاه شهید جعفرزاده اندیمشک بوده و بعد برای بازدید روز اول به مناطق عملیاتی فتح‌المبین، آستان مقدس شوش دانیال نبی، منطقه عملیاتی والفجر مقدماتی فکه و والفجر یک به سمت کانال کمیل مقتل شهدای عملیات والفجر مقدماتی زائران مشرف می‌شوند.

فرمانده اردوگاه شهید بلباسی مازندران خاطرنشان کرد: بازدید از منطقه عملیاتی تنگه چزابه و عملیات امیر‌المومنین، شهر بستان، محل عروج شهید دکتر مصطفی چمران در دهلاویه از دیگر برنامه‌ها بوده که زائران بعد از بازدید شب در اردوگاه شهید بلباسی استان مازندران در خرمشهر اسکان دارند.

یحیی‌زاده ادامه داد: بعد از استراحت اولیه اگر شرایط جوی هوا مناسب باشد زائران در رزمایش حضور پیدا کرده در غیر این صورت در برنامه فرهنگی تدارک دیده در خدمت راهیان نور هستیم.

وی با بیان اینکه بازدید صبح روز دوم از منطقه عملیاتی ثامن الائمه، منطقه عملیاتی والفجر ۸ و اروندکنار بوده، گفت: کاروان‌ها با توجه به زمان در راه برگشت از منطقه عملیاتی دشت ذوالفقاریه بازدید و به سمت شهر خرمشهر و اقامت برای استراحت و آماده شدن برای برنامه‌های عصر روز دوم که بازدید از نهر خین، شلمچه و اقامه نماز مغرب و عشاء و بعد شب در اردوگاه شهید بلباسی حضور دارند.

فرمانده اردوگاه شهید بلباسی مازندران با اشاره به اینکه برای آخرین روز حضور و خارج شدن از خرمشهر زائران راهیان نور برای بازدید به پاسگاه زید، منطقه عملیاتی خیبر و طلائیه می‌روند، افزود: ظهر برای صرف ناهار در منطقه عملیاتی نصر ۴ یادمان شهید علم‌الهدی و شهدای عزیز آن یادمان، کربلای هویزه و در برگشت مشرف به یادمان شهدای تفحص شده اردوگاه شهید محمودوند، عصر در مقر لشکر ویژه ۲۵ کربلا در هفت تپه و سپس به استان مازندران برمی‌گردند.

یحیی‌زاده با تأکید بر اینکه خدمات شایسته‌ای از جمله پزشکی، حضور پزشک‌یاران و پرستاران، خدمات بهداشتی، فرهنگی و امنیتی از برنامه‌های ما بوده، بیان کرد: زائرانی که نیاز به درمان دارند با درمان‌های اولیه همراه بوده و در غیر این صورت به درمانگاه‌های خرمشهر انتقال داده می‌شوند.

وی یادآور شد: خدمات بهداشتی شامل ضدعفونی کردن محیط آسایشگاه‌ها و خوابگاه‌ها، ضدعفونی کردن محیطی اردوگاه، در بحث امنیتی با توجه به شرایط اردوگاه با اصول حفاظتی امنیت رعایت شده و مسؤول کاروان‌ها توجیه می‌شوند برای خدمات‌رسانی تا مشکلی پیش نیاید.

فرمانده اردوگاه شهید بلباسی مازندران به ارائه برنامه‌های متفاوت فرهنگی در اردوگاه شهید بلباسی، ایجاد خیمه فرهنگی، برپایی کافه شهدا، مهد کودک، مداحی در یادمان‌ها و همراهی راویان فرهنگی برای ارائه مطالب‌های مفید، استفاده از راویان استقراری کسانی که چندین سال در جنگ حضور داشته اند در یادمان‌ها استفاده می‌کنیم، اشاره کرد.

یحیی‌زاده دعای توسل، کمیل و ندبه در اردوگاه شهید بلباسی را از جمله کارهای فرهنگی دانست و گفت: برنامه‌های ویژه ای برای اعیاد ولادت‌ها و شهادت‌ها داشته و تاکنون بعد از حضور زائرین دانش آموز در ۲ بازه زمانی برادر و خواهر در خدمت دانشجویان عزیز در اردوگاه شهید بلباسی بوده و در برنامه‌های فرهنگی از حضور آنان استفاده کردیم.

وی خاطرنشان کرد: تمام توان خود را در خدمت‌رسانی به این عزیزان گذاشته و با کمک خادمین بزرگوار که شبانه روزی در خدمت زائران هستند در جهت خدمت‌دهی، کمیته استقبال، ایستگاه صلواتی و گروه بدرقه در خدمت عزیزان زائر هستیم.