رئیس فداسیون فوتبال گفت: از وزارت ورزش هم برای انتخاب سرمربی تیم ملی نظر می‌گیریم ولی دخالتی نمی‌شود.

به گزارش فارس، مهدی تاج در خصوص اینکه در فدراسیون تصمیم گیری را هیات رئیسه انجام می دهد یا خود رئیس فدراسیون گفت: فدراسیون فوتبال بر اساس مقررات و مثل بقیه فدراسیون هایی که کمی اطلاعاتش را داریم کمیته‌ای به نام کمیته فنی دارد. کمیته فنی بستر را می سازد و آنها همه چیز را با کشورهای همجوار می برند و قیاس می کنند. آنچه که تصمیم بر اساس قانون می‌گیرد هیات رئیسه فدراسیون است ولی هیات رئیسه کار فنی انجام نمی‌دهد. اعضای تمام تیم‌های ملی بر اساس مصوبه هیات رئیسه انتخاب می شوند و اکثر فدراسیون های فوتبال در آسیا مدل انتخاب های کلانشان به همین صورت است.

تاج با تاکید بر اینکه از رسانه هم برای انتخاب سرمربی تیم ملی نظر خواسته است گفت: معینی، محصص، حمید استیلی، حسین کلانی، حشمت مهاجرانی و میرشاد ماجدی اعضای کمیته فنی فدراسیون فوتبال هستند و این مجموعه نظرات مختلف می‌دهند و آنها در حال بحث هستند که تیم ملی چه مدل مربی می‌خواهد و اولین انتخاب توسط کمیته فنی برای تیم ملی بزرگسالان است.

رئیس فدراسیون افزود: ما از همه جا حتی وزارت ورزش و کسانی که صاحب نظر هستند برای انتخاب سرمربی تیم ملی نظر می گیریم ولی این به آن معنی نیست که آنها دخالتی در این موضوع دارند.

*برای انتخاب سرمربی نه باید عجله کنیم نه زمان از دست بدهیم

تاج ادامه داد: مشورت خوب است و همه نظراتشان را می‌دهند و کمیته فنی نظرات را بررسی می‌کند و در نهایت تصمیم می‌گیریم. ما در اسفند ماه فیفا دی داریم ولی نباید عجله کنیم که فشارهایی وارد شود. البته فرایند انتخاب سرمربی تیم ملی نباید طولانی شود که فیفا دی‌ها را از دست بدهیم. این را هم بگویم که رویداد مهمی برای تیم ملی مثل جام ملتها نداریم. ما باید برای جام ملتها سرمربی انتخاب می کردیم. الان ولی وقت را داریم که با حساب و کتاب برای ۴ سال مربی انتخاب کنیم. قراردادی که ما قبلا بسته بودیم در اجرا دچار بحث‌های جدی بود ولی حالا اگر قراردادی بسته شود متناسب با نیازهای فوتبال کشور خواهد بود. البته هر مشورتی به منزله اجرا نیست.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه خروجی کی‌روش در این ۸ سال چه بوده است، گفت: همانطور که می دانید ما همیشه با اما و اگر به جام جهانی می‌رفتیم تازه اگر می‌شد! در زمان آقای کی روش ۲ بار پی در پی به جام جهانی رفتیم. شما از یک مربی چه می‌خواهید؟ رفتن به جام جهانی و بازی های قابل قبول در جام جهانی که این اتفاق در زمان وی رخ داد. هیچوقت در تاریخ نداشتیم که ما ۲ بازی مانده به پایان مسابقات ما به جام جهانی صعود کرده باشیم. ضمن آنکه ما تا بازی آخر جام ملتها نه باخته بودیم و نه شکست خوردیم. اینها همه فرایند مثبت است.

* برخی‌ها فقط تئوریسین شکست هستند

وی تاکید کرد: کی روش دارای قابلیت های فنی بود و بازیکنان خوبی تحویل داد ولی یادم است که اگر مثلا خسرو حیدری پایش می پیچید ما نگران می شدیم ولی الان دیگر نگران نیستیم. خوشبختانه کشور ما لیگ پویا و پر بازدهی دارد و افراد مستعد از همه جا انتخاب شده اند. دیگر خبری از بازیکن سالاری نیست و اگر از من در مورد حواشی کی روش سوال می‌کنید من می پذیرم و می‌گویم اینها قابل قبول نیست. اگر می گویید ما مدیریت نکردیم باید بگوییم اینها مدیریت درست است. برخی آدمها در تلویزیون «تئوریسین شکست» هستند. در زمان آقای قلعه نویی و… این اتفاق رخ داده است. بدون اینکه بگویند چقدر بودجه داشتیم و چه امکاناتی فقط در مورد شکست حرف می زنند. ولی اگر مردم بگویند که چرا شکست خوردیم حقشان است. به مردم هم می‌گویم ما بهترین دفاع را نه از کی روش بلکه از تیم ملی کشور کردیم تا تیم ملی موفق باشد.

*عملکرد فدراسیون فوتبال خوب بوده است

تاج در خصوص عملکرد فدراسیون گفت:  عملکرد فدراسیون خوب بوده است.ما فوتسالمان سوم دنیا است و فوتبال ساحلی ما نیز دوم دنیا است. در رده جوانان به جام جهانی رفتیم و در رده نوجوانان نیز به جمع ۸ تیم رفتیم. در همین رنکینگ آسیا ۷ پله صعود کردیم و در رده ۲۲ جهان هستیم. این بهترین نتایج تیم های ملی چه در بانوان بوده و چه در آقایان. در ساخت و ساز ضمن احترام به همه بزرگانی که زحمت کشیدند ما ۲ چمن طبیعی بسیار عالی ایجاد کردیم. ساختمان پک و زمین های فوتبال کم است؟

رئیس فدراسیون در خصوص رقم دریافتی کی‌روش گفت: او یک میلیون چهارصد هزار دلار در هر سال دریافت کرد. البته به واسطه صعود ما به جام جهانی هر سال ۹۰ میلیارد می‌گرفتیم که اگر نمی‌رفتیم همین پول را هم نداشتیم. در تیم ملی بزرگسالان عایدی ما از هزینه هایمان بیشتر بوده است.

*برای قرارداد سرمربی بعدی ۲۷ مورد را مد نظر داریم

تاج در خصوص اینکه چه فکری برای قرارداد سرمربی آینده کرده است؛ گفت: ما ۲۷ مورد را در قرارداد بعدی دیده‌ایم. الان قوانین در فیفا خیلی جدی گرفته می‌شود. شما اگر یک نفر را حساب شده  توسط کمیته اخلاق محروم کنید فیفا هم دخالت نمی‌کند چون می گوید قانون اجرا شده است. اگر  به یک مربی وسط فصل بگویید شما را نمی خواهیم باید تا انتها پولش را بدهیم. این تجربه خوبی برای آینده است و از الان باید ببینیم مثلا سرمربی تیم ملی چگونه مصاحبه می کند. آیا او می‌تواند در مورد تیم های دیگر حرف بزند؟ باید همه این مواد در قراردادها دیده شود وقتی این مواد در قرارداد دیده نشود باید با کدخدامنشی کار را جلو ببریم تا قرارداد تمام شود.

*ما مثل چین ۲۰ میلیون دلار نداریم که مثلا به لیپی بدهیم

رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد: مثلا چین به لیپی ۲۰ میلیون دلار داد ولی ما نداریم چنین رقمی بدهیم و اصلا دنبال این مسائل هم نیستیم. باید بین تیم ملی بزرگسال همیشه با تیم های دیگر تفاوتی باشد. ما ۲ تا ۹ میلیون دلار از ۲ بار صعود به جام جهانی دریافت کردیم که بخش زیادی از این پول به تیم های نوجوانان و جوانان رفته است. برخی می گویند چرا کی روش باید این همه بگیرد ولی آنها بدانند چنین درآمدی هم کسب شده است.

وی در خصوص اینکه شایعه شده لورن بلان سرمربی ایران می شود، گفت: تاکنون با هیچ مربی‌ مذاکره نکرده‌ایم  و همانطور که گفتم در حال حاضر فدراسیون فوتبال فقط به دنبال جمع‌آوری اطلاعات است. این موضوع را هم من از رسانه ها شنیده‌ام.