رئیس‌کل دادگستری استان مازندران گفت: در پنج‌ماهه امسال ۲ هزار و ۶۰۹ مورد رأی جایگزین حبس در حوزه‌های قضایی استان صادرشده است. محمدصادق اکبری در جلسه کارگروه اجرای دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان، اظهار کرد: قضات استان استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس را طبق دستورالعمل و در موارد امکان‌پذیر مدنظر ویژه قرار دهند. وی خاطرنشان کرد: مازندران ظرفیت بسیار خوبی در این مجازات‌های جایگزین حبس دارد که می‌توان طبق آیین‌نامه موجود از این ظرفیت در کارهای عام‌المنفعه از قبیل خدمات شهری بهره گرفت. رئیس دادگستری استان مازندران افزود: تعداد زندانیان استان مازندران در سال گذشته هفت هزار و ۱۴۹ نفر بوده که این رقم در شهریورماه امسال با هشت و نیم درصد کاهش روبرو بوده است.

این مسئول در ادامه به موضوع زندانیان صرفاً مهریه در استان اشاره کرد و افزود: پس از بررسی پرونده‌های محکومان در شعب صادرکننده رأی، تعدیل اقساط محکومیت این افراد و آنچه با توجه به قانون و به‌منظور اجرای دستورالعمل ابلاغی باید انجام شود، بازنگری و در مورد زندانیان مهریه که بر اساس آن محکومیت افرادی که تمکن مالی برای پرداخت مهریه را ندارند بررسی و با تلاش همکاران قضایی شعب استان تعداد زندانیان مهریه نسبت به دو ماه قبل ۲۷ درصد کاهش یافت.

اکبری در ادامه با تأکید بر اهمیت بازدید قضات استان از زندان‌های مازندران بیان کرد: بازدید همه قضات به‌ویژه قضات دادسراها و محاکم، همچنین مدیران قضایی از زندان‌های استان مسئله بسیار مهمی است که می‌تواند به‌طور منظم انجام شود.

وی درباره دستورالعمل رئیس قوه قضاییه مبنی بر زندانی کردن افراد کمتر از ۱۸ سال، افزود: روسای دادگستری و دادستان‌ها مراقبت کنند تا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی در خصوص قرار تأمین کیفری و مجازات جایگزین حبس تا حد امکان از ورود افراد کمتر از ۱۸ سال سن، افراد فاقد پیشینه کیفری و زنان به زندان جلوگیری شود.

رئیس‌کل دادگستری مازندران در ادامه تصریح کرد: در حد امکان سعی شود از ورود افراد فاقد محکومیت کیفری مؤثر به زندان‌ها جلوگیری شود و افرادی زندانی شوند که شایسته زندان هستند.

این مسئول یادآور شد: در مرکز نگهداری معتادان به مواد مخدر استان نیز اشکالاتی در خصوص نقض حقوق شهروندی مشاهده‌شده که با ورود دادستانی مرکز استان، پیگیری لازم در این خصوص انجام خواهد شد.

اکبری بابیان اینکه در پنج ماه اول سال ۹۸ دو هزار و ۶۰۹ مورد رأی جایگزین حبس در حوزه‌های قضایی استان صادرشده است، خاطرنشان کرد: در این راستا توجه به اجرای دستورالعمل مجازات‌های جایگزین حبس می‌تواند به‌عنوان یکی از محورهای ارزشیابی قضات موردنظر قرار گیرد.