1

بهشهر-خبرنگار حرف: مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد بهشهر در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن اجتماعات بندر امیرآباد، اظهار کرد: سال ۹۲ حدود سه میلیون و ۵۲۰ هزار تن تخلیه و بارگیری در بندر امیرآباد صورت گرفت در حالی که تا دی ماه سال ۹۷ حدود سه میلیون و ۵۴۵ هزار تن تخلیه و بارگیری انجام شد یعنی ۲۵ هزار تن افزایش یافته است البته تا ۱۹ اسفندماه جاری میزان صادرات، واردات و ترانزیت این بندر به سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسید که امیدواریم تا پایان سال جاری به چهار میلیون تن برسد.

سیاوش رضوانی افزود: در سال جاری از بندر امیرآباد حدود ۴۳۴ هزار تن صادرات مصالح ساختمانی شامل سیمان، گچ، شیرآلات، سرامیک، کاشی و گاز بوتان به کشورهای ترکمنستان، روسیه و قزاقستان و همچنین سه میلیون و ۲۱۰ هزار تن واردات به این بندر صورت گرفته است.

رضوانی خاطرنشان کرد: واردات بندر امیرآباد در سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته و مجموع صادرات، واردات و ترانزیت این بندر ۱۹ درصد افزایش یافته است در حالی که برخی بنادر روند کاهشی و منفی داشتند.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی و بندر امیرآباد بهشهر گفت: واردات گوشت از طریق هواپیما هزینه بالایی دارد اما از طریق دریایی و کشتی هزینه تمام شده بسیار پایین تر بوده و از لحاظ بهداشتی بسیار بهتر است. بندر امیرآباد نیز آمادگی واردات گوشت قرمز را دارد و در حال مذاکره با بخش خصوصی هستیم تا اراضی را در منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم و پس از اینکه دام زنده از طریق کشتی به بندر امیرآباد وارد و تخلیه شد به علت اینکه حساسیت هایی درباره امکان انتقال آلودگی ها وجود دارد؛ بخش خصوصی یک مجتمع در منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد احداث کند که تمام مراحل کشتارگاه، بسته بندی و نگهداری در این مجموعه انجام شود و فقط بسته های گوشت گرم به بازار عرضه شوند که اینگونه از لحاظ استانداردها و رعایت موارد بهداشتی مسیر بهتری را طی می کند.

رضوانی عنوان کرد: دی ماه سال جاری بندر امیرآباد رکورد تعداد کشتی های وارد شده به این بندر در طی چند سال اخیر را زده است که ۱۰۰ فروند کشتی طی یک ماه وارد بندر امیرآباد شدند در حالی که در گذشته میانگین ماهیانه ۴۰ فروند کشتی بوده است. از ۱۰۰ فروند کشتی که در دی ماه سال جاری وارد بندر امیرآباد شدند که ۱۰ درصد بارگیری و ۹۰ درصد تخلیه یعنی واردات بوده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حجم ذخیره سازی و فضای سرپوشیده شامل سیلو و انبار در بندر امیرآباد بالغ بر ۴۲۰ هزار تن است، افزود: تعداد کشتی های روغن خوراکی که وارد بندر امیرآباد می شود بعد از غلات رتبه دوم را دارد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی و بندر امیرآباد بهشهر خاطرنشان کرد: دو واحد کارخانه شرکت فولادسازان امیرآباد حدود یک سال و نیم تعطیل بود که در یک ماه گذشته یکی از کارخانه های این شرکت دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است و حدود ۸۰ نفر از کارکنان خود را که بیکار شده بودند فراخوان زده و مجددا آنها را بکارگیری کرده است که حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای این کارخانه سرمایه گذاری شده بود و خوشبختانه در حال حاضر مشغول فعالیت و تولید است.

رضوانی یادآور شد: در چند سال گذشته بنادر شمال کشور سالانه حدود ۷ میلیون تن فولاد وارد می کردند در حالی که سال جاری فقط ۲۰۰ هزار تن فولاد از طریق این بنادر به کشور وارد شد که نشان می دهد صنعت فولاد در ایران پیشرفت کرده و تقریبا خودکفا شده است.

وی اظهار کرد: جاده حسین آباد به بندر امیرآباد به طول ۲۰ کیلومتر است که تا کنون ۱۲ کیلومتر با هزینه ۱۷ میلیارد تومان به اتمام و بهره برداری رسیده است و ۸ کیلومتر باقی مانده که به ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی و بندر امیرآباد بهشهر گفت: ۲۵ هکتار از اراضی منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد را به بخش گردشگری اختصاص دادیم و دو بار فراخوان زدیم تا سرمایه گذار جذب کنیم که تا کنون ۷ شرکت در حوزه گردشگری به بندر امیرآباد مراجعه کردند و در حال ارزیابی کیفی این شرکت ها هستیم تا یک شرکت را انتخاب کنیم. امیدواریم به زودی یک مجتمع گردشگری بزرگ در شرق مازندران احداث شود تا از ظرفیت های گردشگری بالایی که در شرق مازندران وجود دارد به خوبی استفاده کنیم و همچنین مجتمع گردشگری در منطقه بندر امیرآباد می تواند از ظرفیت نزدیکی به دریا و کشتی ها و گردشگری دریایی نیز استفاده کند.

رضوانی تصریح کرد: در دهه فجر سال جاری پروژه های بخش خصوصی در منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد شامل سیلو، بلیدینگ، کارخانه مخازن روغن خوراکی و فرآوری چوب در مجموع بالغ بر ۱۴۸ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که البته بندر امیرآباد به سازمان بنادر و دریانوردی کشور تعهد ۱۱۵ میلیادر تومان سرمایه گذاری را در سال جاری داده بود که یعنی در اجرای اهداف سرمایه گذاری سال ۹۷ بندر امیرآباد ۱۲۱ درصد رشد داشته است. پروژه مجموعه باشگاه ملوانان بندر امیرآباد و فاز دو آتش نشانی این بندر که در هفته دولت سال جاری کلنگ زنی شده بودند در طی ۶ ماه اخیر حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند.