1

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: ۵۸ شناگاه استان مورد پایش زیست‌محیطی قرار گرفته‌اند که ۱۴ شناگاه در مرحله بحرانی و فوق بحرانی(دارای آلودگی میکروبی) هستند.

علی‌اکبر یداللهی در پاسخ به اینکه باتوجه به شروع فصل گرما و به‌طور طبیعی رغبت مسافران به سمت دریا و استفاده از شناگاه‌ها، وضعیت این مجموعه‌های تفریحی از نگاه محیط زیست چگونه است، اظهار کرد: اداره‌کل حفاظت محیط زیست به‌عنوان یکی از اعضای ستاد خدمات سفر در طول سال پایش‌های و بررسی‌هایی از مناطق زیرپوشش و آنچه که با محیط زیست طبیعی و انسانی در ارتباط است را انجام می‌دهد.

وی افزود: در بخش شناگاه‌های مازندران، از ۵۸ شناگاه هدف استان پایش زیست‌محیطی صورت گرفته است که ۱۴ شناگاه در مرحله بحرانی و فوق بحرانی(دارای آلودگی میکروبی) هستند، براساس ارزیابی‌های انجام‌شده، بیشترین آمار آن با هشت مورد به محمودآباد اختصاص دارد.

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: مهم‌ترین و بارزترین دلایل آلوده‌شدن شناگاه‌ها نزدیکی با مصب رودخانه‌هایی است که حاوی فاضلاب شهری و کشاورزی هستند، تراکم بیش از اندازه شناگران، نبود پکیج تصفیه در کنار سرویس‌های بهداشتی و نزدیک بودن محل دپوی زباله‌ها با شناگاه‌ها از دیگر دلایل آلودگی در شناگاه‌ها است.

یداللهی با بیان اینکه به مسؤولان و پیمانکاران مربوطه در شهرستان‌ها جهت ساماندهی وضعیت شناگاه‌ها به‌صورت کتبی اعلام کردیم و هشدارهای لازم داده شده است، افزود: جلسات متعددی نیز در سطح استان و شهرستان برگزار شد و صحبت‌های پیمانکاران طرح‌های دریا نیز مورد توجه قرار گرفت، یکی از مباحث عنوان‎شده توسط آنها مدت قراردادها است.

وی تصریح کرد: سرمایه‌گذاران طرح‌های دریا که شناگاه‌های آنها در وضعیت بحرانی و فوق بحرانی قرار دارد، اعلام کردند که برای راه‌اندازی سیستم فاضلاب و جلوگیری از آلودگی شناگاه‌ها نیاز به هزینه‌هایی بالایی دارند و این هزینه در مقابل قرارداد یکساله صرفه اقتصادی ندارد زیرا مشخص نیست که آیا برای سال آینده باز هم در مناقصات برنده خواهند بود یا خیر.

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: در آخرین جلسه پیشنهاد داده شد که مدت قرارداد پیمانکاران طرح‌های دریا به ۱۰ سال افزایش پیدا کند که امیدواریم این راهکار به تصویب برسد.

به گزارش فارس براساس گزارش شهریورماه سال ۹۶ درباره وضعیت کیفی شناگاه‌های مازندران مشخص شد که از مجموع ۵۲ شناگاه مورد پایش، ۸ مورد بحرانی و چهار مورد فوق بحرانی هستند، اکنون این آمار با پایش ۵۸ شناگاه استان به ۱۴ مورد رسیده و این یعنی از سال گذشته تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است!

*شناگاه‌های آلوده اجازه فعالیت ندارند

رئیس اداره دریایی اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: شناگاه‌های آلوده با آغاز فعالیت طرح‌ها اجازه فعالیت ندارند مگر اینکه نسبت به رفع آلودگی اقدامات لازم را انجام داده باشند.

مریم‌السادات موسوی اظهار کرد: جلسات و مکاتبه‌های متعددی با مسؤولان طرح‌ها انجام شد که قرار شد نسبت به جابه‌جایی و یا رفع آلودگی طرح‌ها اقدام کنند در غیر این صورت برای آغاز فصل شنا اجازه فعالیت نخواهند داشت.

رئیس اداره دریایی اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: همچنین دوره آموزشی در ارتباط با اثرات آلودگی میکروبی با متولیان طرح‌ها در اسفندماه سال گذشته برگزار شد.

موسوی با بیان اینکه اسامی شناگاه‌های دارای بار میکروبی را به استانداری و فرمانداری اعلام کردیم، اضافه کرد: با آغاز فعالیت طرح‌ها این شناگاه‌ها اجازه فعالیت ندارند مگر اینکه نسبت به رفع آلودگی اقدامات لازم را انجام داده باشند.

وی تصریح کرد: سایر شناگاه‌ها نیز با استعلام از محیط زیست می‌توانند با آغاز فصل شنا آغاز به کار کنند.

رئیس اداره دریایی اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران در پایان خاطرنشان کرد: توصیه ما به مردم این است با آغاز فعالیت طرح‌ها به سایت اداره‌کل محیط زیست مازندران مراجعه کنند و اطلاعات لازم در ارتباط با شناگاه‌های بحرانی و فوق بحرانی را کسب کنند.