حرف آنلاین: معاون آموزش متوسطه مازندران خبر داد: آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی مقطع متوسطه از فردا ۱۹ فروردین آغاز می شود.
اسفندیار نظری  افزود: از صبح فردا ثبت نام تکمیل ظرفیت مدارس تیز هوشان و استعداد درخشان استان مازندران آغاز می شود و دانش آموزان تا ۲۶ فروردین زمان دارند که با مراجعه به سامانه اینترنتی azmoon.medu.ir برای درج اطلاعات و ثبت نام اقدام کنند.
وی با بیان اینکه قبولی در آزمون تنها شرط ورود به مدارس خاص نیست، ادامه داد: شرط قبولی دانش آموزان برای مدارس نمونه دولتی حداقل معدل ۱۷ و برای مدارس تیزهوشان حداقل معدل کل ۱۹ است.
معاون آموزش و پرورش مازندران همچنین تاکید کرد شرط لازم دیگر برای قبولی در این ۲ نوع مدرسه قبولی رشته مورد نظر در هدایت تحصیلی دانش آموز است و در غیر این صورت هرگونه ثبت نام بی فایده خواهد بود.
نظری زمان آزمون را نیز روز جمعه مورخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ اعلام کرد و گفت: تمامی سوالات هر ۲ مدرسه به صورت مشترک بوده و به صورت همزمان آزمون برگزار خواهد شد.
** رقابت ۱۰ نفر برای یک صندلی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی مازندران
معاون آموزش و پرورش مازندران گفت: ۳۹ هزار و ۳۷۵ دانش آموز استان حدودا ۱۰ برابر بیشتر از ظرفیت مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی در گذر از مقطع متوسطه اول به دوم برای کسب صندلی این مدارس با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
نظری اظهار داشت: ظرفیت مورد پذیرش مدارس تیزهوشان استان مازندران ۵۵۰ نفر و ظرفیت مورد نیاز مدارس نمونه دولتی استان قریب به چهار هزارنفر است.
البته به گفته او این میزان مربوط به تکمیل ظرفیت بوده زیرا بسیاری از دانش آموزان مدارس خاص در پایه متوسطه دوم به صورت خودکار از پایه متوسط اول تامین می شوند.
پیش ازاین اعلام شده بود که از سال تحصیلی جاری دانش آموزان متقاضی ورود به مدارس خاص در مقطع متوسطه اول با آزمون تیزهوشان خداحافظی می کنند و فقط با سنجش در سه سطح هوش، استعداد و خلاقیت در مدارس خاص برگزیده می شوند.
استان مازندران دارای بیش از ۵۳۸ هزار دانش آموز است که در حدود چهار هزار و۲۰۰ مدرسه و آموزشگاه در حال تحصیل هستند.
گفتنی است که سال گذشته قریب به ۱۱ هزار دانش آموز در استان مازندران برای تصاحب صندلی مدارس خاص با یکدیگر رقابت کردند.