1

در حالی که فصل نقل و انتقالات تابستانی آغاز شده است، هنوز تعدادی از تیم‌ها در خواب زمستانی هستند. تبریز، تهران و اصفهان شهرهایی هستند که بیشترین فعالیت را بعد از اتمام لیگ داشته‌اند.فصل نقل و انتقالات تابستانی رسما آغاز شده و تیم های لیگ برتری وارد بازار نقل و انتقالات شده اند؛ حتی پرسپولیس که از سوی فیفا محروم است. در این میان هست تیمی مثل سپاهان که با توپ پر وارد بازار شده و نیازهای خود را قبل از دیگران تامین کردند و یا تیمی مثل استقلال که کم هیاهو و دور از جنجال تا به اینجای کار بدون جذب ستاره و ترکاندن بمب اقدام به جذب چند بازیکن کرده است. برخی از تیم ها هم هستند که هنوز تکلیف سرمربی فصل آیندهرا  مشخص نکرده اند و طبیعتا بازیکن جدیدی هم به خدمت نگرفته اند.

* استقلال هنوز بمب نترکانده

آبی پوشان فصل نقل و انتقالات را بی هیاهو و کم سر و صدا آغاز کردند. آنها خریدهایی کردند که در زمره ستاره ها نیستند و به عبارتی بمب نترکاندند. روح الله باقری مهاجم تیم خونه به خونه که سهمیه لیگ برتری به حساب نمی آید در کنار فرشاد محمدی مهر، مرتضی آقاخان و محمد دانشگر خریدهای این تیم تا امروز هستند. تنها بازیکنی که تا امروز از این تیم جدا شده امید نورافکن است اما زمزمه جدایی چند بازیکن از این تیم به صورت جدی به گوش می رسد که می توان به زکی پور، قربانی، انصاری، برزای و پادوانی اشاره کرد. البته باتوجه به شرایط پادوانی این بازیکن قطعا فصل آینده در لیست بازیکنان استقلال نخواهد بود.

* استقلال خوزستان بلاتکلیف، بدون بازیکن و مربی

استقلال خوزستان فصل گذشته به سختی و در آخرین هفته ها جواز حضور در لیگ برتر را حفظ کرد. شرایط این تیم چندان شرایط جالبی نیست. صمد مرفاوی هم که بعد از برکناری عبدالله ویسی سرمربی این تیم شده بود، بعد از دیدن مشکلات عطای هدایت این تیم را به لقای آن بخشید. وحید شیخ ویسی و گودرز داودی دو دروازه بان این تیم جدا شده اند و چند بازیکن دیگر هم خواهان جدایی از این تیم هستند. ابوالفضل علایی، عقیل کعبی، حکیم نصاری و جوان اول این تیم یونس دلفی از جمله بازیکنان جدایی طلب این تیم خوزستانی هستند. اینها را اضافه کنید به جونیور مهاجم برزیلی خوزستانی ها که در میانه راه به این تیم پیوست و بر قدرت تهاجمی آن اضافه کرد.این تیم در بلاتکلیفی مالکیتی و مدیریتی قرار دارد و از جمله بلاتکلیف ترین تیم هایی است که قرار است فصل آینده را در لیگ برتر سپری کند.

* پارس جنوبی جم و بازگشت به جاده

بعد از آنکه تعدادی از بازیکنان تاثیر گذار تیم پارس جنوبی مورد توجه تیم های قوی تر قرار گرفته و این تیم را ترک کردند، تارتار توانست با جذب سه چهار بازیکن خلاء بازیکنان جدا شده را تاحدودی جبران نماید. فرشاد محمدی مهر، محسن فروزان، محمد طیبی، علی دشتی، ابراهیم صالحی و امید سینک بازیکنان جدا شده از پارس جنوبی هستند و میثم تیموری هم سودای حضور در تیم های بزرگتر را در سر می پروراند.جمی ها در مقابل خیل بازیکنان از دست رفته توانسته اند رحمان احمدی، فرشید پاداش و پوریا زارع را جذب کنند.

* پدیده کم تحرک در نقل و انتقالات

بعد از جدایی رضا مهاجری سرمربی بومی تیم پدیده، یحیی گل‌محمدی عهده دار هدایت این تیم شد. اما پدیده هنوز در نقل و انتقالات اتفاقی را رقم نزده. در این تیم نه بازیکنی آمده و نه بازیکنی رفته. هرچند چند بازیکن این تیم سودای جدایی و حضور در تیم هایی که پیشنهادات بهتری را به آنها داده اند را در سر دارند، اما عملا هیچ فعل و انفعالی در نقل و انتقال این تیم ایجاد نشده است.

* پنجره‌ای که هنوز به روی پرسپولیس باز نشده

تنها تیم محروم از نقل و انتقالات تابستانی پرسپولیس است اما این تیم هم بیکار ننشسته و با مهدی شیری و مهدی شریفی قرارداد بسته است و امیدوار به اتمام محرومیتش است. جدایی چند بازیکن باتجربه از این تیم کار برانکو را در نیم فصل نخست بسیار سخت می کند. محسن مسلمان به تیم سابقش ذوب آهن پیوست، صادق محرمی و فرشاد احمدزاده هم به احتمال زیاد لژیونر می شوند و کامیابی نیا هم در آستانه جدایی از این تیم قرار دارد تا سرخ ها یک نیم فصل را با بحران کمبود بازیکن پشت سر گذارند.

* پیکان و دغدغه حفظ شاکله اصلی

بزرگترین دغدغه مجید جلالی حفظ شاکله اصلی تیمش برای فصل بود که البته روند این کار خوب صورت نگرفته است. پیام نیازمند دروازه‌بان جوان و جویای نام این تیم صید سپاهان شد و رحمان احمدی کهنه کار هم به پارس جنوبی پیوست تا جانشین محسن فروزان شود. وحید شیخ ویسی دروازه بان باتجربه تیم استقلال خوزستان مهم ترین خرید پیکان تا امروز است. در حالی که به جز دو دروازه‌بان این تیم، مرتضی آقاخان هم دیگر بازیکن مهمی است که جمع پیکانی ها را ترک کرده است.

* گل طلایی تراکتورسازی روی نیمکت زده شد

تراکتوری ها کلا در فصل هفدهم زیر و رو شدند. مالکیت و ماهیت مالکیتی این تیم تغییر کرد و محمدرضا زنوزی در اولین اقدام پای جان توشاک مربی‌ای را به تبریز باز کرد که می توان او را یکی از بزرگترین مربیان خارجی دانست که در فوتبال ایران حضور داشته است. در واقع تراکتوری ها گل طلایی را روی نیمکت زدند.

* ذوب آهن و روند همیشگی

یکی از باثبات ترین تیم های فوتبال ایران در همه سالهای گذشته ذوب آهن است. خیلی کم دیده شده که این تیم تغییرات گسترده ای در بین بازیکنانش داشته باشد.  ذوبی ها البته علیرغم عدم میل باطنی، امیر قلعه نویی را از دست دادند تا امید نمازی را جانشین او کنند. اما مثل همه سال رفت و آمد در ذوب آهن خیلی کم است.

* ماندن یا نماندن علی دایی

سایپایی ها هنوز نمی‌دانند برای فصل آینده علی دایی را در اختیار دارند یا خیر. سرنوشت علی دایی گره به سرنوشت کی روش خورده است و اگر سرمربی تیم ملی بعد از جام جهانی ترک ایران کند احتمال جانشینی علی دایی زیاد است و آنوقوت است که نارنجی ها باید فکری به حال نیمکت خود نمایند.محمد دانشگر مدافع سایپا پیراهن استقلال را بر تن کرد و علی قلی زاده مهاجم ملی پوش آنها هم لژیونر شد. احتمال جدایی مهدی ترابی یکی دیگر از ملی پوشان این تیم هم زیاد است.

* توپ پر سپاهان در نقل و انتقالات

سپاهان اولین تیمی بود که تکلیف نیمکتش را مشخص کرد و با توپی پر وارد بازار نقل و انتقالات شد. در حالی که هنوز هیچ تیمی فعالیت رسمی اش را در نقل و انتقالات آغاز نکرده بود سپاهانی ها با یورش به بازار بار خود را بستند و با جذب نفراتی مثل پیام نیازمند، ابراهیم صالحی، خالد شفیعی، استانلی کی روش، محمد ایرانپوریان، شهاب عادلی و سجاد شهباززاده عمده کار خود را در نقل و انتقالات انجام دادند.

* تیم بلاتکلیف گسترش فولاد

بعد از آن که مالک باشگاه گسترش فولاد اقدام به خرید تراکتورسازی کرد این تیم عملا تکلیف مشخصی در لیگ برتر ندارد و احتمال این که امتیاز آن به تیم دیگری منتقل شود وجود دارد. زمزمه هایی مبنی بر حضور ماشین سازی به جای گسترش فولاد در لیگ برتر به گوش می رسد.

* اولین تجربه نقل و انتقالاتی نساجی در لیگ برتر

استان مازندران برای نخستین بار در لیگ برتر صاحب یک سهمیه شده و این افتخار نصیب نساجی شد تا اولین تیم مازندرانی در لیگ برتر باشد. نساجی ها لیگ برتر را با سرمربیگری جواد نکونام آغاز می کنند و تاکنون نیز در نقل و انتقالات موفق به جذب حامد لک، امید سینک و محمد آبشک شده است. آنها به احتمال زیاد محد عباس زاده را از دست خواهند داد اما شنیده می شود علی قربانی مهاجم آبی پوشان مورد نظر این باشگاه است و احتمال دارد فصل آینده با پیراهن این تیم در لیگ برتر حضور یابد.