حرف آنلاین:استاندار مازندران در ادامه بازدید و پیگیری بازسازی مناطق سیلزده شهرستان سوادکوه، جابه جایی واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه تلار در شهرهای زیراب، پل سفید و شیرگاه را برای پیشگیری از خطرات آینده ضروری دانست.

احمد حسین زادگان پس از حضور در جلسه ستاد مدیریت بحران در شهرستان سوادکوه در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این که ۹۵ درصد آب و برق شیرگاه وصل شده است، ابراز کرد: برق شیرگاه تا پایان وقت اداری امروز صدر در صد وصل می شود و آب هم با انشعابات صورت گرفته به پایداری رسیده و منتظریم رودخانه کمی فروکش کند تا خط اصلی را وصل نماییم. ‎

جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران برای سومین روز پیاپی به ریاست استاندار مازندران در سوادکوه برگزار و برای مسایل و مشکلات ناشی از سیلاب در این منطقه؛ تصمیمات لازم با حضور مقام عالی دولت در استان اتخاذ گردید.

وی با اشاره به این که سیلاب رودخانه تلار تحت تاثیر سیلاب های استان های دیگر کمتر مورد توجه قرار گرفته است، افزود: در سیل اخیر با طغیانِ کم سابقه ای در این رودخانه مواجه شدیم، مسیر روخانه تلار در برخی نقاط منحرف شد و زمین های کشاورزی مردم و برخی تاسیسات را مورد آسیب قرار داد.

حسین زادگان با بیان این که امکانات، ادوات و ماشین آلات خوبی را به این منطقه منتقل کرده ایم، اظهار داشت: مکان های پرخطر که جان مردم را تهدید می کرد، تقریبا مشکلاتش مرتفع و امن شده است و جاهایی که مسیر رودخانه انحراف پیدا کرده و زمین های مردم آسیب دیده است باید با ماشین آلات سنگین به جای اولش بازگردد که در حال انجام است.

استاندار با اعلام این که ۹۵ درصد آب و برق شیرگاه وصل شده است، ابراز کرد: برق شیرگاه تا پایان وقت اداری امروز صدر در صد وصل می شود و آب هم با انشعابات صورت گرفته به پایداری رسیده و منتظریم رودخانه کمی فروکش کند تا خط اصلی را وصل نماییم.

وی با اشاره به این که بدلیل انحراف رودخانه تلار؛ زیر محور و جاده سواد کوه به تهران در برخی جاها خالی شده است، گفت: با معاونت ساخت وزارت راه هماهنگ کردیم تا دو پیمانکار دارای تجهیزات و امکانات برای ساخت این بخش اقدام کنند که امروز در منطقه حضور می یابند و کارشان را برای تثبیت این محور که از شریان های اصلی است آغاز می نمایند.حسین زادگان زیراب

مقام عالی دولت در مازندران با بیان این که در دو محور کندوان و فیروزکوه ارتباط برقرار است و بار ترافیک سبک تر شده است، عنوان کرد: ان شاء الله با تثبیت محور سوادکوه و انتقال بارترافیک به دو لاین جاده، رفت و آمد روان تر خواهد شد.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با بیان این که بر اساس پیش بینی؛ حدود ۵۰۰ واحد مسکونی در حریم رودخانه قرار دارند، افزود: این واحدها را در برآورد خسارت های جدید اعلام کردیم و امیدواریم با کمک دولت این واحدها را منتقل کنیم. هم چنین مصوب کردیم تا این واحدها کاملا شناسایی شوند تا با تعریف منابع اعتباری بتوانیم این واحدها را به جای امن و دور از حریم رودخانه که زین پس خطرناک خواهد بود منتقل نماییم. علی الحساب رقمی را در اختیار آنان برای اجاره واحد مسکونی جدید تا زمان انتقال قرار خواهیم داد.

استاندار مازندران با اشاره به این که دولت در حوزه کشاورزی و زیربخش های آن برای نخستین بار مصوبات بسیار خوبی را گذرانده است، یادآور شد: برای دام سبک بالغ بر ۵۰۰ هزار تومان بلاعوض و ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات کم بهره و برای دام سنگین نیز ۳ میلیون تومان بصورت لاعوض و ۳ میلیون تومان تسهیلات کم بهره و برای زمین های زراعی و باغی هم ۲ و ۵ تومان بلاعوض در هر هکتار پرداخت می شود.

وی با اشاره به این که ۲۳ استان کشور درگیر سیلاب شده اند و تمام ارکان نظام در این راستا پای کار آمده اند، گفت: پرداخت های حوزه کشاورزی بزودی آغاز می شود.

استاندار، بیان داشت: برای مستاجرین و مالکین ۵ میلیون تومان پرداخت می شود و برای مالکینی که واحدهای شان تخریب شده است نیز در آینده تسهیلات کم بهره برای ساخت و بلاعوض پرداخت می شود و از ظرفیت خیرین نیز در این بخش بهره گیری خواهد شد.