حرف آنلاین: استاندار مازندران از تخریب دو واحد معدن بزرگ در سوادکوه براثر سیل ۱۲ فروردین و بیکاری ۸۰ کارگر خبر داد.
احمد حسین زادگان در دومین بازدید و بررسی میدانی آخرین وضعیت سوادکوه، با بیان اینکه سیلاب به زیرساخت های سوادکوه خسارت جدی وارد کرده است، گفت: تخریب دو معدن بزرگ ذغال سنگ یک میلیارد تومان خسارت به بار آورده است اما به تدابیر اتخاذ شده به نیروهای انسانی آسیبی وارد نشده است.
وی به وجود فعالیت گسترده معادن شن و ماسه در منطقه خطیرکوه اشاره کرد و اظهار داشت: علاوه بر آسیب جدی و گسترده به این معادن و تجهیزات آنها، در مسیرهای دسترسی آنان نیز رانش های مختلفی ایجاد شده است.حسین زادگان سوادکوه
رئیس ستاد بحران مازندران با اشاره به اینکه خسارت زیادی به تاسیسات آبرسانی، برق، گاز ،خدمات و اراضی کشاورزی وارد شده است، اظهار داشت: ۴۰۰ هکتار باغ ، ۳۰۰ هکتار شالیزاری، ۴۶۰ هکتار کلزا و گندم، چهار کیلومتر دیواره حفاظتی رودخانه، ۲۰ اصله تیربرق و تجهیزات برق رسانی، سه کیلومتر تاسیسات آبرسانی، چهار کیلومتر خطوط گازرسانی، و چهار واحد بزرگ پرورش ماهی تخریب و ازبین رفته است.
وی به استقرار فوری اعضای ستاد بحران استان در شهرستان سوادکوه اشاره کرد و افزود: در ابتدا تدابیر لازم برای کنترل و جلوگیری از ورود سیلاب به درون شهرها جلوگیری شد و در مرحله دوم بازسازی و وصل آب،برق و گاز در دستور کار تیم های عملیاتی دستگاه های مختلف قرار گرفت و در حال حاضر همه خدمات در جریان قرار دارد.
استاندار مازندران حضور میان مردم سیل زده و آسیب دیده را باعث دلگرمی و پیگیری فوری و میدانی امورات آنان را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: براساس مصوبات ستاد بحران استان، دستگاه های مربوطه خدمات رفاهی، اجتماعی، بهداشتی و درمانی را در دستور کار قرار داده اند تا نیازهای مردم تامین شود.
وی به تخریب سه ساختمان و آسیب جدی به ۲۰ ساختمان در طغیان رودخانه اشاره کرد و گفت: بنیاد مسکن در حال حاضر آمادگی لازم برای پرداخت خسارت را دارد و مبلغ پنج میلیون تومان بلاعوض را برای پرونده هایی آماده شده ظرف ۲۴ ساعت پرداخت می کند.
به گفته وی، پرداخت خسارت از سوی دستگاه های شیلاتی و کشاورزی و صنعتی و معدنی نیز براساس مصوبه دولت اعمال خواهد شد./ روابط عمومی